| GabyDany a întrebat:

Salut, Dau funda.
Am 2 întrebări:
Sunt clasa a 9 a la un liceu economic, întrebarea mea este, dacă încep încă de pe acum sa fac niște cursuri de programare, mai am nevoie și de facultate pentru a ma angaja la o firma ca programator?

Pentru programare ce contează mai mult, placa video sau procesorul?

Recomandări de un laptop pentru programare pana in 5000 de lei?

2 răspunsuri:
| sayWhaaat a răspuns:

Te poti angaja dar cu salariu mai mic. Cu cat ai mai multe studii superioare cu atat ai salariu mai mare, pe aceeasi munca depusa.

Pentru programare conteaza in principiu procesorul.

Nu iti trebuie laptop de 5000 de lei sa programezi, acolo deja esti in teritoriul de gaming, iti poti lua ceva la 3000 de lei lejer.

| cosmin1324 a răspuns:

Nu ai nevoie, dar o facultate de profil te ajuta enorm pe viitor si te invata sa gandesti ca un programator