| George20123 a întrebat:

Salut, de cateva zile am o priblema cu laptopul.Am windows 7, si imi tot cere sa fac update.Cand se face update, ma conduce la un blue screen, dupa se inchide.Singura modalitate de a il deschide la loc este sa dau pe launch startup repair si imi zice "the system seems to lack either network cards or network dirvers" apoi dau pe system restore(to an earlier point in time when it worjed correctly).Tot repet chestia asta de cateva zile, stie cineva o solutie?

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu mai da upgrade! Nu toate upgrade-urile sunt bune.

| George20123 explică (pentru Lioana):

Se da automat, am intalnit problema la multe persoane pe internet.tot ce pot sa fac este sa o aman cu 10 min-4 ore.

| gelu1970 a răspuns:

Vezi ce update sunt si le dai "hide". asa nu o sa le mai ai.

| Lioana a răspuns (pentru George20123):

Poti sa setezi windowsul sa nu mai accepte actualizari automat.

| flixbuster a răspuns:

Ecranul albastru la update-uri este un efect nu o cauza. Nu rezolvi cauza ascunzand efectul. Daca la masina ti s-ar aprinde martorul de bord ca franele sunt defecte, ce ai face? Ai scoate firele de curent de pe bord sa nu se mai aprinda beculetul sau ai verifica/repara franele?

Oricine iti spune sa nu faci update-uri (sau sa le dezactivezi) este un analfabet IT.

Un calculator instalat si configurat corect merge multi ani de zile (daca nu are probleme hardware) fara nici o problema cu toate update-urile la zi (si fara reinstalare de Windows o data pe luna).

Solutia profesionista in cazul tau este:
- full HDD backup;
- memtest;
- hdd test;
- fresh install windows si drivere;
- burn-in test;
- recuperare informatii din full HDD backup.

De la un pas la altul se trece doar daca pasul curent se incheie cu succes.