| Danydanyy a întrebat:

Salut de cateva zile cand pornesc calculatorul incepe sa faca zgomot in spate cred ca sursa (primul ventilator) si ca sa se opreasca ii dau cateva capace
cum fac sa nu mia uruie cand il deschid?

Răspuns Câştigător
| dadaye a răspuns:

Cel mai simplu e sa-i schimbi acel ventilator pentru ca el este direct raspunzator de racirea corecta a sistemului. In caz contrar, te va costa mai mult repararea sau schimbarea placii, a sursei...
Daca esti priceput si ai o pensa, desfa usurel carnitura de sustinere a axului palelor ventilatorului (_ atentie, sare departe daca nu esti atent_) si unge-l cu ulei de mecanisme fine de la magazinul de mcano-electrice (7-8 RON o sticlutza de 100 de ml, iti ajunge 100 de ani ), axul cu palele, inainte sa le pui loc, le stergi si pe alea, deoarece praful adunat pe palele ventilatorului pot deteriora si descentra ventilatorul, pui axul la loc, pui garnitura de sustinere pe varful axului, conectorul de alimentare, si cam atat. A, uitam, dai On la calculatorwinking

3 răspunsuri:
| Th33ldeRg0d a răspuns:

Curata-l si unge-l.

Răspuns utilizator avertizat