| BBcode a întrebat:

Salut, de ce pe speed test am o viteza downland 920mb/s si upload 940mb/s.Iar cand descarc ceva imi descarca cu 1mb/s? Am retea de la digi, dau funda!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt o multime de servere de unde poti descarca gratuit doar cu viteza redusa.
Daca vrei sa descarci "premium", atunci trebuie sa platesti.

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca atunci cand descarci depinde de serverul de la celalalt capat al internetului si de conexiunea pana colo. Sau de cati insi partajeaza un fisier, daca sunt foarte putini, viteza e mica.

| relian a răspuns:

Depinde si cu ce downloadezi, asta daca folosesti un program.Eu downloadam ceva,nu zic ce cu un program, am si uitat cum se numea.
Apooi am facut update la computer si acel program nu mai rula cu noul sistem de operare,
Nu stiam ce sa fac, am cautat pe net, am luat alt program, zboara comparativ cu caruta ce o foloseam pana atunci, asta fara sa fac absolut nimic.
Iau un film in 2-3 minute laughing inainte cu alantu stateam si cate o zi, fara sa platesc absolut nimic, si fara sa maresc nimic la net, exact acelasi internet, aceiasi viteza.

Referitor la viteza vezi ca ai 920 Mb nu MB, asa MB ai 115. Cred,nu-s sigur,dar viteza aia se refera cand deschizi tu o pagina pe internet,deci cand deschizi sa zic google sau alta pagina,aia tot download se numeste, ei sigur la viteza aia se refera.

Cand iei chestii grele bombe atomice laughing alta este viteza.Dar cum am zis eu iau filme in cateva minute, fara sa platesc nimic, le iau din RO, ori de pe webiste romanesc si eu locuiesc in america.

Baga si fa test de viteza la internet, vezi daca ai viteza ce zic aia ca tio furnizeaza.

| Brizbriz a răspuns:

1. faci confuzie intre mbps (mega BOUNDS sau bits per second) si mBps (mega BYTES prer second) un byte are 8 bits, deci e de cel putin 8 ori mai scazuta

2. cand faci donwload viteza depinde in mod direct si explicit de cata banda are cel care iti da download-ul si pe care s-ar putea sa il coste SERIOS sa te poata servi la viteza ta maxima
alternative la asta sunt chestii de gen IDM (google it, bot-ul TPU nu ma lasa sa scriu numele intreg, cica, ca copyright) sau GetRight, care segmenteaza download-ul si il ia in acelasi timp din mai multe surse, asta daca identifica ce downloadezi
sau t0rr_entz, care prin definitie, iau din mai multe surse in acelasi timp

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Bauds.

| Brizbriz a răspuns (pentru doctorandus):

Da, ai dreptate

| flixbuster a răspuns:

Testul de viteza (in special al provider-ului) se face cu cel mai apropiat nod (al provider-ului). Cum ar veni, daca esti in Iasi abonat Digi si faci test viteza, iti verifica viteza cu un server Digi din Iasi. Daca tu apoi faci download din Japonia, e alta poveste.