| DdDdH a întrebat:

Salut, de curand mi-am cumparat o chitara electrica, pe care azi am vrut sa o conectez la PC. Mi-am cumparat un adaptor jack si l-am bagat in Line-IN, am setat sunetul de la Line-IN, insa se aude doar pe o boxa, la fel se intampla si la casti. Precizez ca am o placa de sunet Realtek si am verificat si balansul care era pus la mijloc. Poate mai sunt unele setari pe care nu le-am facut. Cineva care a mai avut problema asta sau care se pricepe sa imi spuna si mie? THX!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Chitara transmite mono, mereu. Fie folosesti ceva pe pc sa iti faca din mono stereo, fie schimbi unul din jack-uri ca sa lege sunetul din L+R sa iti faca mono, sa nu mai fie stereo.

| DdDdH explică (pentru sltlp):

Imi poti da exemplu de un program, ceva? Care sa faca din mono-stereo?

| sltlp a răspuns (pentru DdDdH):

Daca ai inregistrarea poti cu foobar2000 sa redai din mono in stereo. Daca vrei realtime, incearca cu guitar rig.

| DdDdH explică (pentru sltlp):

Mersi pentru raspunsuri, nu am reusit sa fac nimic. Am instalat Asio4all, amplitube, dar cand am programul deschis se aude un bazait. cand dau din corzi se accentueaza bazaitul ala. o sa mai incerc cand am mai mult timp liber, pana atunci raman pe amplificator.

4 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Pai normal ca doar chitara nu transmite sunet stereo, nu?