| xDavidx a întrebat:

Salut! De curand mi-am cumparat un router TendaW316R 150Mbps... Si nu stiu cum sa il instalez/montez (sa-l fac sa-mi mearga ) Am internet de la Romtelecom, si am primit de la ei un modem Huawei-5leduri, dar eu vreau sa am si in acelasi timp wireless.
Am urmat instructiunile de pe cutie, din cartea producatorului (al routerului) avea chiar si un DVD cu toti pasii, le-am urmat promt si tot nu mi-am mers. Incercam multe metode gasite pe forumuri si din zadar, va rog sa ma ajutati. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Routerul acesta e pe Rj45 si tu folosesti ceva pe RJ11, nu ai cum decat daca pastrezi Huawey-ul acesta. Avand in vedere ca ai spus ca e Huawey, presupun ca e un Echolife HG510. Intri intr-o pagina de internet, pe 192.168.1.1 la advanced setup>wan si de-acolo stergi conexiunea existenta si faci o conexiune bridged. Firul care intra in pc de la huawey il bagi in wan la tenda, dar dupa ce conectezi tenda-ul la pc si-i introduci userul si parola ta de internet. Odata facute toate cele, trebuie sa mearga. Daca nu merge inseamna ca nu ai facut ceva bine.

| xDavidx explică (pentru CM7YRE):

Si inca o problema care presupun ca ar fi una dintre marile cauze :
Deci in manualul de instructiuni imi zice > Pt Windows XP : click START > CONTROL PANEL > double click > NETWORK CONNECTIONS > right click > WIRELESS NERWORK CONNECTION > select VIEW AVAILABLE WIRELESS NERWORK...
Problema ii ca mie nu imi arata asa ceva, intru in Control Panel, Network. si cand sa arate ceva legat de wireless nu arata. Ce imi propui?

| CM7YRE a răspuns (pentru xDavidx):

Nu o sa-ti arate niciodata asa ceva pe un PC decat daca-i cumperi placa de retea wireless. Pc-ul neavand placa de retea wireless nu poate detecta wireless. Decat pe un laptop cu xp si wireless merge chestia asta.

| xDavidx explică (pentru CM7YRE):

Serios? laughing Atunci de ce am reusit sa rezolv problema? Am vrut sa-ti dau tie funda ca ai contribuit cel mai bine, dar cand ai scos prostia asta ...pas.
Chestia era ca cablul Enth. primit deodata cu modemul Huawei era diferit de cablul Enth primit cu routerul Tenda... Pe baza acestei observatii am inceput sa formez mai multe combinatii, asa ca, cu cablul Enth. de la Huawei am "legat" modemul de router, iar cu cablul Enth. de la Tenda, am pus un capat in unitate si celalalt in Wan.
Scopul era sa faca intr-un asa fel incat routerul si modemul sa aiba acelasi nr min. de cabluri ( alimentare, Enth., WAN ) Si am reusit.
Am dat acest raspuns pentru cei care au aceeasi problema pe care am avut-o eu. Succeswinking

| CM7YRE a răspuns (pentru xDavidx):

Prostie e la tine acolo "sus". Odata ce nu are pc-ul wireless nu are cum sa-ti detecteze wireless genius happy E ca si cum incerci sa zbori cu un avion fara aripi. Daca nu ii pui, nu are cum sa zboare. Eu ti-am explicat cum trebuie facut, ai priceput, ok, nu, ok.Si e cablu "ethernet" nu Enth. happy

7 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Pai simplu lasi modemul de la ei aprins nu umbli, pui un fir de retea de la portul 345 de la Huawei la routerul wireles, in mufa albastra wan, il aprinzi lasi cateva minute si ar trebui sa ai wireles fara alte setari deoarece setarile le are deja routeru Huawei.

| xDavidx explică (pentru SasNetRomania):

Mdemul ii Huawei, Routerul este Tenda. Si iti dai seama ca modemul Huawei nu are wireless, ca doar de aia am luat un router cu wirelesswinking Alte sfaturi va rog happy

| SasNetRomania a răspuns (pentru xDavidx):

Daca nu citesti tot e problma ta happy
AM ZIS SA TRAGI FIR DE LA HUAWEI DIN UNU DIN PORTURILE LAN 12 34 DIRECT PE TENDA! APOI LASI 2 MINUTE SA FACA SETARILE SI VEI AVEA WIRELES! daca nu merge trebuie umblat in ipul lui 192.168.1.1 si configurat.
dupa ce ca te ajutam si stim despre ce este vorba mai faci si pe desteptu, trist.