| jokaozilio a întrebat:

De curand mi-am schimbat placa de baza la calculator si a trebuit sa reinstalez Windows-ul. L-am reinstalat si acum trebuie sa instalez driverele, dar nu le gasesc. Am instalat programul Driver ToolKit, m-am inregistrat si am inceput sa instalez driverele. Am instalat din greseala driverul pentru internet ( Realtek ). Acum nu mai merge internetul. Eu am un ruter si nu il m-ai detecteaza. Am dezinstalat driverul pentru internet si acum cand dau " Enable " nu se intampla nimic. La Propietati, cand dau apare eroarea " An unexcepted error acurred " ce sa fac?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum sa nu gasesti drivere pentru placa de baza? Ai fost tu la producator si nu ai gasit? Aoleu...

| miTzuliK93 a răspuns:

Pe site-ul producatorului gasesti suta-n mie driveurl respectiv, chiar si la zi, mai ales daca-i nou. Am sa-ti pun mai jos o serie de programe care pot descarca si instala driverele necesare PC-ului tau pentru tine:

DriverMagician, DriverEasy, AIDA64, DeviceDoctor, SlimDrivers, DriverGenius.

In ceea ce priveste routerul, daca ai reinstalat windowsul, acesta trebuie reconfigurat pentru a a avea o functionalitate 100% corecta.

| jokaozilio explică (pentru miTzuliK93):

Dar nu l-am reconfigurat pentru ca am vazut ca internetul si routerul mergeau perfect.

| jokaozilio explică (pentru miTzuliK93):

Am CD-ul de la router cu instalarea si alea, dar mai am o buba : DVD/CD-ROM-ul nu functioneaza. Adica toate firele sunt bine conectate, primeste putere de la Sursa, numai ca nu il recunoaste Windows-ul. Adica in My Computer nu apare device-ul ala cu DVD/CD-ROM. Nici macar in BIOS nu apare DVD/CD-ROM...

| wasambi a răspuns:

Daca ai cumparat o placa de baza noua, ar fi trebuit sa gasesti driverele necesare in cutie. Daca ai o placa second hand, cauta pe site-ul producatorului.