| Pitbull41 a întrebat:

Salut, de două zile se tot aprindea unitatea singura la mine in cameră, așa că azi dimineață am pus unitatea in sufragerie, am conectat cablurile, i-am dat curent și de azi dimineață până acum nu s-a mai aprins singură. Oare dacă schimb siguranța cât și prizele din camera mea oare unitatea va mai porni singură? Adică dacă nu a pornit singură în sufragerie sigur e ceva la priza unde este conectat PC-ul. Voi ce ziceți? Cu montarea prizelor mă va ajuta tata ca se pricepe mai bine.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dupa cum ti-am mai spus, un calculator poate fi setat din optiunile de BIOS/UEFI sa ramana stins dupa ce inceteaza intreruperea curentului, sa se aprinda, sau sa revina la starea anterioara.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O fi setata sa porneasca automat dupa oprirea curentului (si revenirea lui).

| Pitbull41 explică (pentru doctorandus):

Poate fii și asta ori pur și simplu sa fie fluctuații de curent pe circuit-ul prizelor din camera mea. Deoarece în sufragerie nu am avut treaba cu ea, 15 ore cât o stat acolo nu o mai pornit. Faza ca la priza din perete de unde vine prizele pentru calculator, este conectat și tv-ul dar acela nu se aprinde singur fiind conectat la același priza de perete ca și prelungitorul de la calculator.

| doctorandus a răspuns (pentru Pitbull41):

Dupa cum ti-am mai spus, un calculator poate fi setat din optiunile de BIOS/UEFI sa ramana stins dupa ce inceteaza intreruperea curentului, sa se aprinda, sau sa revina la starea anterioara.

| SugarBrownies a răspuns:

Este de la mouse sau tastatura, daca le ai activate in bios cand inchis pc, pe on. N-are treaba priza.