| Zinv a întrebat:

Salut. De o săptămâna am trecut la Windows 11 și am observat că atunci când îmi conectez căștile bluetooth la laptop și întru într-un joc mi se aude înfundat. Dacă ies din joc totul revine la normal. Am încercat să dau ''troubleshoot'' dar nu găsește nimic. Driverele sunt noi.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pe casti cu fir se aude la fel?
Ce chipset audio foloseste laptopul?

Problema e ca in fiecare saptamana apar update-uri minore, si ce repara intr-un loc, strica altundeva.

L-am instalat si eu pe 2 sisteme de TEST, (un miniPC ce oficial suporta W11,
si pe un laptop mai vechi ce nu il suporta, dar pe care merge binisor), insa pe niciunul nu imi merge imprimanta bine (imprimanta functioneaza, scannerul nu merge deloc).

Pe PC-ul principal nu il bag pana nu apare update-ul anual, poate nici atunci.
Si asta pentru ca nu am DDR5, altfel as fi trecut cu orice pret la W11.

| Zinv explică (pentru NLS):

La casti cu fir se aude normal.
Ca si chipset cred ca am Realtek(R). asa imi arata.

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

Daca prin fir merg ok, nu cred ca problema e driverul audio, ci mai degraba cel pentru bluetooth.

Ai incercat sa il reinstalezi?
Windowsul e updatat la zi?

Asteapta update-ul mare din toamna, pentru a trece pe Windows 11.
Acum la fiecare update mic, exista sansa ca alt periferic sau componenta interna sa nu-ti functioneze bine.

Ce procesor are laptopul?
Daca e AMD, chiar e recomandat sa mai astepti putin inainte sa treci la 11.

| Zinv explică (pentru NLS):

Eu am Windows 11 prin update de la Windows 10.
Am i7-10750K.
Windowsul este la zi cu tot ce inseamna de update-uri.
Driverul pentru bluetooth este la zi, asa imi spune daca cer update.