| XxTerrorxX2 a întrebat:

Salut, deci cineva mi-a dat o foaie ( cu scris de calculator nu de mana! ) si m-a rugat sa i-o transcriu intr-un Word sau Notepad si sa i-l trimit. Vreau sa stiu daca exista un program de scanat fisa si scris direct undeva? ( e fara diacritice deci nu ar trebui sa fie mare lucru ). Multumesc! big grin

22 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Orice imprimanta cu scanner are soft de scanat! Ce intrebari puneti...

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Da, scuze daca intrebarea mea a fost prea idioata pentru tine happy

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Eu intelegeam daca era invers, scrisa de mana si trebuia sa o transformi, da cand e scrisa la imprimanta...

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Si eu am imprimanta si nu am scanner.
Nu toata lumea are scannerul inclus.

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Nu e musai sa ai tu! Da tot nu mi-ai raspuns la ce am scris mai sus...

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Pentru ca nu ai pus o intrebare.

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Nu, era o mirare, deci...

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Ok. Fii atent. Tu ai spus : " Orice imprimanta cu scanner are soft de scanat! Ce intrebari puneti... "
Iar eu am spus : Si eu am imprimanta si nu am scanner.
Nu toata lumea are scannerul inclus. "
Dupa care ai raspuns: "Nu e musai sa ai tu!"
Deci toate imprimantele au scanner, doar eu nu am (cica) si tu dupa spui ca nu e musai sa am eu, pe langa ca e chiar 'musai', pentru ca e intrebarea mea pe TPU
Good job

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Vad ca trebuie sa-ti traduc ca la copilul mic! Am spus ca nu e musai sa ai tu, pentru ca exista cunostinte, amici, prieteni care au, daca nu ai tu, dupa cum spuneam! Deci daca vrei sa rezolvi o treaba, o rezolvi, nu conteaza daca ai sau nu!

Ti s-a dat o "sarcina", o rezolvi, nu conteaza ca trebuie sa darami un zid! In plus de asta, o amarata de foaie o scriai in Word, daca erau 20, mai intelegeam! Asa consumi niste resurse inutile!

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Crezi ca daca era atat de simplu precum spui tu mai veneam aici sa postez intrebarea?
Este aproape evident ca am intrebat tot cercul meu de cunostinte si prieteni daca au asa ceva. Si sincer nimeni nu are scanner.
Cat despre comentariul tau, tu ai formulat-o asa incat sa se poata interpreta, ce sa iti fac... Creezi confuzii si dupa te plangi.
Si hei, eu doresc sa il fac in cel mai scurt timp, nu sa ma chinuiesc ca idiotul sa scriu o foaie de font 8 fata verso.

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

laughing Nene, te costa 50 bani sa o tragi la Xerox!

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Omule bun. trebuie sa o transcriu in Word. ce vorbeam cu tine pana acum?
Ca dara' am si eu imprimanta acasa daca e pana acolo.
Trebuie sa i-o trimit pe yahoo.

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Ca trebuie sa o trimiti pe Yahoo...asta nu ai mai spus! Credeam ca-ti trebuie loco.

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Acum te legi inutil de detalii

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Nu ma leg, insa inca o data repet, a nu stiu cata oara...intrebari incomplete vor genera raspunsuri incomplete sau eronate! Nu e nimeni Mama Omida! In plus, felul cum ai pus intrebarea este departe de ceea ce vroiai tu, ca e greu cu limba romana asta...

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Pe bune?
Spune-mi tu ce nu intelegi din ce am cerut.
Am cerut un program cu care pot scana un text si sa il transcrie automat pe un program ( notepad sau orice, este important sa fie transcris ). Nu trebuie sa fie neaparat scris corect ca pot face si eu cateva retusari pe-acolo.Totul e bine pana cand raspunzi tu inutil, un raspuns care nu imi ofera niciun ajutor, ca iti imaginezi ca eu sunt idiot si nu stiu ce e ala scanner.
Apropo, 'voiai' de la verbul 'a voi', deci fara R.
Tot mie imi e greu cu limba romana. asa-i? of, of, of.

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Cum lenea e cucoana mare, ia si alearga dupa programe! Il scriai la mana de 10 ori pana acum! Intai trebuie sa scanezi ca sa poti folosi programul, deci tot la scanner ajungi! Iar programe sunt destule, doar sa-l intrebi pe Google!

| XxTerrorxX2 explică (pentru K0sti):

Pai TPU nu e pe google?

| K0sti a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Vezi ca am scris in postul anterior pentru cine e TPU!

| StefanKogut a răspuns:

Cred ca ce vrei tu e sa scanezi documentul si apoi sa transformi imaginea scanata in text. Pentru asta exista niste softuri numite OCR, dar din pacate nu au implementata limba romana, sau, ma rog, eu nu am cunostinta sa fie vreunul care sa citeasca romanaste. In orice caz orice astfel de soft va recunoaste majoritatea literelor si va face conversia lor in caractere, urmand ca tu sa o faci pe acelor care nu au fost intelese precum si stylingul necesar.

| XxTerrorxX2 explică (pentru StefanKogut):

Da, la asta ma refeream. Merci! ma duc sa ma uit

| DrGeorge a răspuns:

Microsoft OneNote