| Pr3d4t0r a întrebat:

E normal ca atunci can laptopul e 100% incarcat sa ma piste la maini daca-i ating coltruile? Eu zic ca nu... puls ca de la un timp ini face probeme...ce sa-i fac? Sa-l curat?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Esti prea incarcat electrostatic, din cauza hainelor din materiale sintetice.
Se poate defecta si laptopul din aceasta cauza!

| Pr3d4t0r explică (pentru Bula):

Sti cum pot sa deconectez sau sa opresc bateriia si sa-l folosesc in priza?

| Bula a răspuns (pentru Pr3d4t0r):

Da.
Problema ta nu e bateria sau priza, ci materialele din care ti-s facute hainele!

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

E normal doar daca nu are priza in care l-ai bagat impamantare. daca vrei sa nu te mai piste nu mai atinge colturile descult.

| LinxCont a răspuns:

Nu e normal. Presupun ca laptopul are carcasa metalica. Poate fi si de la incarcator daca e pus intr-o priza fara impamantare si are curenti reziduali mari de la retea. E de preferat o priza cu impamantare. Daca nu e disponibila, se poate inversa cablul in priza si se pot obtine curenti reziduali mai mici.
Daca priza e cu impamantare, exista posibilitatea ca impamantarea sa nu fie buna, cablul de la incarcator sa aiba firul intrerupt sau sa nu faca bine contact cu impamantarea. Sunt si prize cu impamantare la care impamantarea nu face bine contact.

| Pr3d4t0r explică (pentru LinxCont):

Mersi! Nu am impamantare, dar am intors cablul in priza! Am vazut ca te pricepi! Esti in domeniul IT? Daca da ma poti ajuta cu ceva?

| LinxCont a răspuns (pentru Pr3d4t0r):

Cu placere. In IT sunt mai mult utilizator, nu sunt profesionist IT sau programator happy

| Pr3d4t0r explică (pentru LinxCont):

Mai am o problema cu el si am crezut ca ma poti ajuta.