| Supervillain a întrebat:

Salut.Editam azi niște poze in photoshop si dintr-o data mi se blochează tot laptopul inclusiv cursorul.I-am dat restart iar dupa la catva timp s-a blocat iar dar de data asta isi da singur restart.Tin sa mentionez ca se intampla acelasi lucru si daca nu stau pe el. Vreo solutie, acum 20 min mergea fara probleme?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.

| Supervillain explică (pentru CM7YRE):

De la drivere nu are cum sa fie ca sunt toate up to date.Ideea e ca aparent daca fac ceva pe el am observat ca functioneaza.Am mers 10 minute sa mananc si cand m-am intors era iar blocat.Si nu e bluescreen pur si simplu ramane blocata imaginea pe el

| CM7YRE a răspuns (pentru Supervillain):

Esti sigur ca "n-are cum sa fie" bazat pe ideea ca "sunt up to date"? Daca iti face incompatibilitate un ddl, un inf ceva, un orice fisier? Daca versiunea 321.14 a placii video iti da crash (fiind ultima) iar versiunea 320 nu-ti da? Nu ai de unde sa stii ce si cum. Daca nu e bluescreen e blackscreen, daca nu e blackscreen e freeze si tot asa. Ceva iti provoaca. Daca tu stii ca "nu e de la drivere si nu e bluescreen" atunci afli sigur de la ce e, eliminand toate posibilitatile acestea bazate pe ideea ca tu "stii" ca "nu are cum sa fie/si nu e".