| T4zu a întrebat:

Este normal ca in jocul Battlefield 3 (fps 160-210), avand monitor cu rezolutia 1680 x 1050, temperatura la GPU sa ajunga pana in 75oC?
GPU: nVidia Geforce GTX 780Ti SC.

Mie mi se pare cam ridicata temperatura; Stiu ca pana la 85 de oC nu ar trebui sa imi fac probleme, voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Eu personal am avut un r7 240 ddr5, si am tinut placa in OC maxim din overdrive. Mai mult de 72 grade nu am avut cu ea. Cu un ventilator de carcasa mi-o tinea si cu 10 grade mai putin. Si am terminat cu ea bf4, watch dogs, the evil within, samd. Temperatura de 70 grade este normala pentru o placa video de buget dar daca ai spus ca in camera ta mai tot timpul este rece ce ai sa faci la vara? La temperatura camerei cum ti-am mai spus eu tin r7 240 in 62 grade full load in OC http://tinypic.com/view.php?pic=dd25c8&s=8

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Este o temperatua foarte mare. Sincer nu vad o durata de viata foarte lunga acelei placi video. Ventileaza-ti si tu carcasa!

| T4zu explică (pentru Jipa95):

Ok, deci sa evit temperaturiile mari nu? Este prima data cand s-a incalzit asa tare, de obicei nu trece de 55oC. Deci daca nu se mai incalzeste e ok, nu?

| Jipa95 a răspuns (pentru T4zu):

Cu cat temperaturile sunt mai mici cu atat durata de viata a componentelor creste exponential!

| T4zu explică (pentru Jipa95):

OK, asta asa este. Insa nu am stiut exact la ce temparaturi lucreaza o placa video noua, max. a fost pana acum 72oC, exact de asta ma sfatuiam sa stiu sa iau masuri, ca mi s-a parut mie ca este prea calda, am mai facut pauze sa se raceasca nu am turat-o non-stop, mai ales ca am avut si carcasa deschisa si in camera la mine este tot timpul mai rece. Tu ce temperatura zici ca ar trebui sa aiba intr-un joc solicitant?

| T4zu explică (pentru Jipa95):

Bun o sa pun un venitlator care sa bata aer pe ea, vreau sa ii mearga bine mult, mult de acum incolo. Mersi ca te-ai sfatuit cu mine, ai funda.

| Jipa95 a răspuns (pentru T4zu):

Eu personal am avut un r7 240 ddr5, si am tinut placa in OC maxim din overdrive. Mai mult de 72 grade nu am avut cu ea. Cu un ventilator de carcasa mi-o tinea si cu 10 grade mai putin. Si am terminat cu ea bf4, watch dogs, the evil within, samd. Temperatura de 70 grade este normala pentru o placa video de buget dar daca ai spus ca in camera ta mai tot timpul este rece ce ai sa faci la vara? La temperatura camerei cum ti-am mai spus eu tin r7 240 in 62 grade full load in OC http://tinypic.com/view.php?pic=dd25c8&s=8

| RaduTN a răspuns:

Destul de mare temperatura. Incearca sa faci un wire management serios.