| T4zu a întrebat:

Am o intrebare care chiar va pune pe gandit. Am o placa video Evga nVidia geforce gtx 780ti si jocul bloodrayne 2. Cand intru in joc, placa video scoate niste sunete bizare si se incalzeste in mai putin de 1 minut de la 37oC la 61oC, mentionez ca sunt doar in meniul de la joc si se incalzeste la aceasta temperatura. Rezolutia monitorului meu e de 1280x1024. Mai mult mai am un joc si la acela scoate alt tip de sunete dar temperatura nu trece de 55oC. Mai mentionez ca ajunge la aceste temperaturi cu carcasa pc-ului desfacuta. Ajutati-ma cu niste idei, oare are ceva probleme placa video? Sau daca avea trebuia sa faca figuri si cand sunt in joc? Astept raspunsuri de la cei ce se pricep, inca mai am garantie 3 ani la ea big grin.

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce fel de sunete scoate? Sigur nu sursa face zgomote?
61 de grade nu e alarmant, plus ca depinde de la un joc la altul.
Si o intrebare : de ce, daca chiar ai 780ti, ai dat 2000-3000 lei pe o placa video si stai cu monitorul ala invechit si 4:3?

| T4zu explică (pentru sltlp):

Sltlp,din pacate nu sursa face zgomote, asta se intampla doar cand sunt in joc, zgomotele sunt asemanatoare ~cu ceva zgarieturi, dar nu este de la praf, in PC nu este praf. Si din pacate monitorul anterior HD, l-am inapoiat persoanei care mi l-a dat temporar. Deci ce ai spune ca are?

| K0sti a răspuns (pentru T4zu):

Si cum ti-ai dat seama ca e de la placa video? Daca zgomotele vin de la joc?

| T4zu explică (pentru K0sti):

Da... K0sti se pare ca nu ai inteles, in timpul jocului se aud zgomotele, jocul este pe mute plus ca nu m-am jucat cu sonor. Cand il bag in bara nu mai suna, cand intru i-ar incepe sa sune si tot asa.

Răspuns utilizator avertizat
| T4zu explică (pentru sltlp):

Si mai am un lucru de zis, am incercat sa joc cu turatie mare un alt joc si nu se aude absolut nimic, turatia este si 80%-90%. Am luat temporar exemplul lui "AlexandruTeodor" care a scris la intrebarea aceasta. Chiar ma surprinde asta, nu stiu ce sa zic, m-a inchis. Adica un joc cu grafica mult mai buna nu suna de loc, indiferent de turatie, iar acesta indiferent de turatie suna, ce este mai bizar este faptul ca la cele doua jocuri care ma joc sunetele sunt diferite plus ca nu am difuzor la calculator si ma jucam si pe mute. Chiar nu stiu ce sa zic, sunt inchis temporar.

| K0sti a răspuns (pentru T4zu):

Asa, bravo, da amanunte, nu astepta sa ti le scot eu cu clestele din gura! Exista posibilitatea ca bobinele alea care sunt imbracate in ferita sa vibreze. Pe placa exista niste bobine imbracate in ferita care au rolul unor filtre, impreuna cu alte piese de pe acolo. Au mai fost modele de placi care au avut hiba asta. Unele tiuie, unele vibreaza...depinde. Mai cauta pe Google si vezi la modelul asta de placa daca mai au si altii problema asta. Prin bobinele alea trece un curent destul de mare, ca idee! Succes!

| sltlp a răspuns (pentru T4zu):

Ce carcasa ai la pc?
Cauta pe un forum ceva daca au avut si altii problema. Daca nu, incearca sa cauti un sunet asemanator, cu precizie, ca sa putem determina.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruTeodor a răspuns:

Descarca d'aici software-ul lor : http://www.evga.com/software/ si seteaza-ti cooler-ul mai tare, din fabrica e de 30% ca sa fie silentions, daca nu te afecteaza acel zgomot il poti da la 90%, si e normal sa stea la 60 grade, asa sta in jocurile mai noi cam orice placa video.

| ovdiuc a răspuns:

Este din cauza monitorului.o "bottleneck" daca intelegi big grin