| Naxite a întrebat:

Salut! Ieri, m-am dus la bunici, într-un alt oraș (la 50 de mile distanță) și am încercat să mă autentific în contul meu Discord, dar se spunea că a fost detectată o nouă locație de autentificare, vă rog să vă verificați adresa de e-mail. Dar nu am schimbat adresa de IP sau cevaaa. Discord i-a trimis tatălui meu 7 emailuri

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Am pățit asta acasă, fără sa fi schimbat ceva laughing
Confirmi ce primesti pe email și aia e.

| Naxite explică (pentru Catrice):

Pai da. dar emailul e la tatal meu și i-am promis că nu mă mai loghez pe Discord.

| Catrice a răspuns (pentru Naxite):

Na,asta e, dacă nu confirmi, nu te poți loga.

| Naxite explică (pentru Catrice):

Am incercat de pe cartela mea și merge acum. Dar problema rămână că o să se supere taicameo

| Mirel4412 a răspuns (pentru Naxite):

Intra in cont si schimba i emailul, sau creeaza un cont nou de discord cu emailul tau si toti prietenii.
Daca nu te lasa pe discord inseamna ca are un motiv bine intemeiat, arata i ca meriti si ca nu o sa mai comiti greseala pe care ai facut-o

| Zuzu1991 a răspuns:

"Dar nu am schimbat adresa de IP sau cevaaa"
ba da, ti-ai schimbat locatia, iar daca esti pe telefon SI adresa de IP, pentru ca in locatia ta telefonul se connecteaza cu alt IP

| Mirel4412 a răspuns:

Adresa ip se schimba in functie de routerul la care esti conectat sau poate acolo era alt server de internet la care te ai conectat.

| Naxite explică (pentru Mirel4412):

Mersi. Deci când voi merge înapoi acasă va merge din nou?

| GPA a răspuns:

Evident că ai schimbat adresa IP publică din moment ce te-ai mutat. Tu folosești o altă rețea de internet, prin urmare un alt/același provider de internet, dar cu un IP public diferit de cel prin care obișnuiai să te conectezi la discord. Este valabil și pentru telefon, pe rețeaua de date mobile, ai telefonie celulara, ai o altă adresă IP publică furnizată de providerul de telefonie mobilă.

Nouă locație, pentru că ip-ul tău este expus direct când te conectezi la serverul principal de discord. Nefiind ip-ul înregistrat anterior, discord cere confirmarea contului tău pentru că ai schimbat "locația", locația însemnând o altă adresă IP.