| myky75 a întrebat:

Spuneti-mi va rog din ce cauza s-a antamplat urmatorul fenomen:
am un router werles care functioneaza bine,la care am conectate doua calculatoare,a venit cineva la mine cu un alt laptop i-am dat parola pentru a se conecta, cand leptopul respectivului ancerca sa se conecteze nu mai functiona routerul nu mai vedeam reteaua pe celelalte doua calculatoare, ca si cum s-ar fi oprit.pentru a-l face din nou sa functioneze a-i scoteam alimentarea cateva minute si mergea dupa aceea.Au mai fost si alte laptopuri conectate la router, dar cu nici unul nu a facut asa.Am ancercat de vreo patru ori sa m-a conectez, dar acelasi lucru se antrerupea routerul.Sa aiba ceva virusi, respectivul laptop? Multumesc mult.

2 răspunsuri:
| adinaTPU a răspuns:

Se intampla la routerele mai ieftine. Nu e vorba de virusi si nici nu trebuie sa astepti minute, il resetezi (ii scoti firul de la alimentator 2 secunde, il pui la loc), astepti cateva secunde, max. 1 min si apoi toate calculatoarele conectate au net iar. Este un router mai putin performant, dar nu il face mai putin bun; doar ca atunci cand se conecteaza mai multe calculatoare... sa zicem ca nu se adapteaza fara reset

| myky75 explică (pentru adinaTPU):

Dar nu am reusit sa-l conectez nicidecum, se tot oprea routerul cand ancercam, nu am mai intalnit problema asta pana la acest laptop, cu toate ca eram conectat si cate 4, 5 calculatoare