| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mi-au furat contul de facebook. Din fericire mi l-am recuperat, dar acum ce ar trebui sa fac ca sa il am mai in siguranta? Parola bineinteles ca am schimbat-o... Ar trebui sa schimb si parola de la yahoo messenger ca sa fiu mai sigur? Mie frica sa nu mi-l fre din nou. Dati-mi niste sfaturi, va rog! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sean a răspuns:

Https://ca.help.yahoo.com/kb/yahoo-account/security-questions-sln2031.html

Urmeaza ce scrie aici pentru a schimba intrebarea de recuperare, nici o parola nu poti baga mana in foc ca nu o poate ghici cineva, daca a vazut catusi de putin continutul ei ii treaba usoara, oricum probabilitatea ii mica daca zici ca ai avut ceva bun, probabil cu intrebarea de securitate pe facebook, ca sa vezi care ii urmeaza urmatorii pasi:
Intra Facebook->Ai uitat parola->Introduci numele/telefonul/mail sa iti gasesti contul si iti va aparea sa o resetezi prin mail sau telefon(daca ai bagat numarul de telefon pe facebook), mai jos apare "Numai ai acces la acestea?" intri pe acel hyperlink si iti va aparea sa introduci un mail nou daca folosesti intrebare de securitate->Iti apare intrebarea de securitate care o ai, daca ai asa ceva inca odata.

Daca nu ii asta probabil ai intrat pe un link trimis de cineva si ti-a cerut sa te loghezi pe facebook, neatent fiind te-ai logat si practic i-ai scris singur mail si parola.

Cu placere.

2 răspunsuri:
| KMaddieK a răspuns:

Pune-ti numarul de telefon si dai sa iti trimita un cod de fiecare data cand te loghezi din locuri necunoscute.

| Sean a răspuns:

Is mai multe metotede prin care sa ramai fara cont:
1.Phishing, simplu, cu toate protectia facebook tot degeaba, ca sa te protejezi te uiti la link sa fie facebook.com si sa nu fie altceva.
2.Keylogger la tine in comp, prin mail, nu deschide niciodata fisierele.exe care nu stii sigur ce is, pentru detectare cele mai buni programe ar fi cele de malware, nu cred ca esti victima unui Keylogger
3.Forta bruta adica cineva cu acces la numarul de telefon/mail al tau ti-a ghicit parola ceea ce inseamna ca a fost prea usoara, schimba parola folosind numere, lower case, upper case si numai o sa se inample niciodata asta, dar nu folosi numele tau gen Ribak1 ca exemplu, ceva mai complica r1BaK, nu o sa mai probleme cu forta bruta.
4.Intrebarea de recuperare, pe facebook nu ai cum sa ti-o schimbi odata ce ai pus-o decat prin anumite metode mai dificile, daca ii cineva care te stie cat de cat va raspunde cu usurinta la intrebare rezultand in pierderea contului foarte usor.

Cateva sfaturi: Alerta conectare sa o activezi, Aprobare conectare, Parole mai dificile nu asa simple, schimbarea intrebari de securitate daca stii ca ii usoara si ai una.

| ribak a răspuns (pentru Sean):

Frate, parola pe care am avut-o, puteam sa bag mana in foc ca nu o sa o ghiceasca cineva, dar nu stiu cum a reusit si cine a fost. si apropo de intrebare de recuperare, la cea de la mess, am uitat-o...
Merci pentru sfat!

| Sean a răspuns (pentru ribak):

Https://ca.help.yahoo.com/kb/yahoo-account/security-questions-sln2031.html

Urmeaza ce scrie aici pentru a schimba intrebarea de recuperare, nici o parola nu poti baga mana in foc ca nu o poate ghici cineva, daca a vazut catusi de putin continutul ei ii treaba usoara, oricum probabilitatea ii mica daca zici ca ai avut ceva bun, probabil cu intrebarea de securitate pe facebook, ca sa vezi care ii urmeaza urmatorii pasi:
Intra Facebook->Ai uitat parola->Introduci numele/telefonul/mail sa iti gasesti contul si iti va aparea sa o resetezi prin mail sau telefon(daca ai bagat numarul de telefon pe facebook), mai jos apare "Numai ai acces la acestea?" intri pe acel hyperlink si iti va aparea sa introduci un mail nou daca folosesti intrebare de securitate->Iti apare intrebarea de securitate care o ai, daca ai asa ceva inca odata.

Daca nu ii asta probabil ai intrat pe un link trimis de cineva si ti-a cerut sa te loghezi pe facebook, neatent fiind te-ai logat si practic i-ai scris singur mail si parola.

Cu placere.