| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi spuneti va rog cum procedez dupa ce imi cumpar un SSD.
Este necesar sa reinstalez windowsul?
Si daca puteti sa-mi dati un tutorial cum sa il montez, Multumesc.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie sa reinstalezi windowsul.
Nu stim ce dispozitiv ai; la un laptop se instaleaza intr-un fel, la pc intr-un alt fel, chiar daca ssd-urile se potrivesc la ambele dispozitive.
Trebuie sa stim daca ai laptop sau desktop (adica pc).

La desktop ai nevoie si de un cablu sata ca acestea: https://www.pcgarage.ro/......-sata-iii/
Alegi cablul dupa lungimea care ai nevoie, si daca ai nevoie de cot sau nu.
Tot la desktop ai nevoie de un adaptor ssd (daca nu are carcasa incorporata in ea un astfel de adaptor): https://www.pcgarage.ro/cauta/adaptor+ssd
Pentru ca nu ai in ce pune ssd-ul. La acest adaptor ai nevoie si de niste suruburi ca sa il prinzi in pc -daca acest adaptor nu vine cu suruburi. Prinzi adaptorul in locul unui hdd, si apoi prinzi ssd-ul in adaptor (tot cu suruburi).
SSD-ul nu vine nici cu cablu si nici cu suruburi.

La un laptop nu iti trebuie nici suruburi, nici adaptor, nici cablu.
Urmatoarea etapa este partea de software, si este valabila si la pc si la laptop.
Dupa ce ai prins ssd-ul si l-ai conectat cu cablul sata de placa de baza, introduci in el si cablul de curent de la sursa (il gasesti tu dupa mufa care se potriveste la ssd). Pornesti pc-ul, si apoi apesi pe butonul "Windows " sau "Start" si scrii acolo: disk management.
In fereastra care se va deschide vei vedea ca ssd-ul apare fara o litera, si ca partitie necunoscuta. Il formatezi -in fereastra aceea-, si apoi ii pui o litera la noua partitie a ssd-ului. (Ii pui D sau E, in continuare la partitiile care le ai deja).
La urma dai un restart la pc si apoi vei vedea ssd-ul cand vei intra in My computer.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca iti iei SSD, recomandat sa instalezi sistemul de operare pe el sa ai parte de viteza pe care o ofera.Degeaba ai SSD daca sistemul de operare este pe HDD.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Il cumperi, desfaci, deschizi pc-ul si cauti un cablu sata asa cum a la hard. Daca nu mai ai ia de la un hard. O sa deschisi Windows-ul si o sa iti dea un mesaj. Daca nu iti da atunci mergi in start si scrie device manager. Trebuie sa dai initialise drive, inainte sa instalezi windows. Dupa ce initializezi si formatezi, pregatesti pentru instalare daca doresti sa fie drive de sistem.

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Daca ai windows pe hard disk nu"

| tudor1007 a răspuns:

Dacă vrei să beneficiezi de viteză (bănuiesc că de-asta îl iei), trebuie să reinstalezi Windows-ul pe SSD. Altfel nu ai făcut nimic. happy