| SATANICC a întrebat:

incep in felul urmator : Astazi am fost si am cumparat 2 placute ram "ambele au cate 2gb" daca le pun pe amandoua in sloturi nu imi porneste pc unitatea functioneaza dar nu-mi apare nimic pe monitor, daca scot o placuta si las doar una functioneaza. Oare ce sa fie? ce.i pot face?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot fi urmatoarele: o placuta defecta, nu au aceeasi frecventa (au 2 Gb dar trebuie sa aiba si aceeasi frecventa daca este DDR2 sau 1), un slot defect sau plin cu mizerie. Ia o carpa care nu lasa scame (din acelea pentru ochelari) si curata pinii placutelor. Ia o perie de dinti sau una de zugravit-vopsit (curata) si curata sloturile de pe placa de baza. Toate astea cu PC-ul scos din priza. Schimba pe rand placutele pana iti dai seama care-i problema.

| SATANICC explică (pentru Salontanul):

Slorutile sunt curate, daca o bag pe cea veche de 1gb functioneaza cu placuta de 2gb deci in total 3gb dar cu ambele de 2gb nu functioneaza!

6 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Ce placa de baza ai?
Poate suporta maxim 2gb ram.

| SATANICC explică (pentru CPAElites):

Placa de baza "nec computer" imi suporta pana la 5 gb

| DavidoffUser a răspuns:

Salut!
Specs placa de baza, iar la placute (viteza si voltaj la fiecare in parte)
Nu stii modelul? ia speccy!

| SATANICC explică:

Salantanul - nu cred ca este defecta daca las doar una dintre ele functioneaza ambele placute sunt la fel DDR3 aceeasi marca aceeasi fercventa

| Salontanul a răspuns (pentru SATANICC):

Daca ii raspundeai celui de mai sus ce placa de baza ai, poate aflam de ce face asa. Raspunsul de genul "nec computer" nu este un raspuns folositor. Fiecare placa, pe langa denumirea firmei (nec computer in cazul tau) mai are si un cod de cifre si litere. De exemplu: Nec Computer MS-7295. Mai spune si denumirea placutelor de RAm (toate trei).