| anonim_4396 a întrebat:

Am un calculator cu un procesor 1.6 dual-core 32 bit si win 7. Pana azi aveam doar 1 gb memorie ram iar azi am cumparat inca 2 gb (DDR2) - am 2 sloturi. Am pus placuta corect, pornesc calculatorul dar imi ramane desktopul negru (nu apare chiar nimic). Daca scot placuta de 1 gb si o las doar pe cea de 2 gb porneste normal, la fel ca si cu cea de 1 gb.Nu merg amandoua simultan (placuta cumparata azi mi-a fost recomandata de cel de la magazin). Placa video este de 256mb (ati radeon hd 2400 xt). Din ce cauza nu merg amandoua simultan?

Răspuns Câştigător
| AaNdYy a răspuns:

Nu am cerut procesor... ci placa de baza, procesorul nu are nici o legatura.
Probabil placa de baza e mai veche si nu iti suporta mai mult de 2 GB ram
Sugerez sa iti iei alta placa de baza mai noua compatibila cu procesorul tau si iti pui pe aia ramii.
Funda?

8 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Spune putin modelul exact al placii de baza! pune un link daca poti!

| AnghelB a răspuns:

In principiu pot fi limitarile placii de baza sau diferente intre cele 2 memorii. Poti incerca cu 2 memorii identice de 2Gb.

| AaNdYy a răspuns:

Ambele placute RAM is DDR2?

Daca da atunci ar trebui sa duci la cineva mai specializat sa rezolve problema.
Daca nu incearca sa iei ambele placute de acelasi DDR.

Poti spune ce placa de baza ai? poate as putea sa iti gasesc o rezolvare mai buna.

| BatmaN20 a răspuns (pentru AaNdYy):

DA, ambele sunt ddr2, procesorul e INTEl.

| florin1979 a răspuns (pentru AaNdYy):

Daca era limitata la placa de baza memoria la doar 2GB de RAM si cunoscandu-se faptul ca placile de baza au minim 2 sloturi de RAM, atunci o memorie de 2Gb nu era suportata intr-un slot! Mergeau 2Gb de RAM, din 2 memorii in ambele sloturi!

| AaNdYy a răspuns (pentru florin1979):

Placile mai vechi is altfel, astea noi suporta mai orice si au o gramada de sloturi pentru RAM

| AaNdYy a răspuns (pentru BatmaN20):

Nu am cerut procesor... ci placa de baza, procesorul nu are nici o legatura.
Probabil placa de baza e mai veche si nu iti suporta mai mult de 2 GB ram
Sugerez sa iti iei alta placa de baza mai noua compatibila cu procesorul tau si iti pui pe aia ramii.
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| BatmaN20 a răspuns:

Am rezolvat.Placa de baza este limitata la 2 gb. Asta este placa de baza: INTEL D945GCR