| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, intrebare simpla Mozila sau Chrome?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ultima versiune de Firefox e destul de rapida, si sta mult mai bine la capitolul privacy (intimitate): nu inregistreaza si nu trimite mai departe date, log-uri, etc

Insa pana acum Firefox a fost jalnic, astfel ca eu folosesc Chrome

Oricum, daca vrei sa vezi ce se potriveste mai bine cu nevoile tale (sistemul tau), e recomandat sa descarci 2-3 browsere, si sa le testezi pe toate.

Intai cu teste sintetice, ce redau viteza de deschidere a uneia sau mai multor pagini web.

Apoi
--deschizi tu frumusel un tab de YouTube, alegi un clip 1080p de circa 1 ora (un streaming de la un YouTuber cunoscut, ce are o calitate mare), si urmaresti consumul de procesor, RAM (si daca ai avea Win10 - si placa video) in Task Manager
Daca nu ai Windows 10, poti folosi GPU-Z, are un tab numit Sensors, acolo vezi cat de folosita e placa video (consum curent, voltaje, RPM ventilatoare, etc).

-- repeti testul cu acelasi clip in celelalte browsere.
Cu siguranta vei descoperi usor browserul care consuma mai putin RAM sau mai putin CPU.

39 răspunsuri:
| NLS a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Https://benchmarks.ul.com/pcmark10

https://browserbench.org/JetStream/

http://www.netchain.com/Tools/v8/

http://dromaeo.com/

https://chromium.github.io/octane/

Incearca sa rulezi testele din linkul de mai jos pe diferite browsere.

Scoruri mai mari, reprezinta in teorie viteza mai mare.

Dar cel mai reprezentativ ramane compararea unui clip pe de calitate mare pe YouTube.

| Kerre a răspuns:

Fiecare cu preferintele lor dar personal imi place si folosesc Chrome.

| LoveSleep a răspuns:

Chrome, clar.
Dar folosesc Mozila, pentru că am 3 ani de istoric acolo și îmi e lene să îmi amintesc cum se numea o melodie din a cărei titlu mai știu doar 2 cuvinte.

| BostanDaniel1974 explică (pentru anonim_4396):

Salut tor are traducere in romana cum e la chrome in bara de sus cand apare traduce aceasta pagina?

| TheAssasinShadow a răspuns:

Chrome e mai bun si mai rapid

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Nevroza):

Ai sesizat cateva milisecunde? WOOOOOOOOW
CITEZ:
si nu ma deranjeaza ca e mai lent cu cateva milisecunde...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Da dar daca vrei limba romana il instalezi cu lb romana ( trebuie sa alegi la instalare) dar poti sa schimbi cand vrei

| BostanDaniel1974 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai inteles la chrome sus in bara principala iti traduce ori ce site

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Da de ce ai avea nevoie avand in vedere ca engleza e universala si romana e materna