| generator20 a întrebat:

Salut Lume!
Tocmai am instalat pe un laptop cu un hdd de 1TB Windows 7 si acum am surpriza sa vad ca imi apare doar partitia unde am instalat OS-ul. Spuneti-mi va rog cum fac in asa fel incat sa imi apara si cealalta partitie.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Intai aranjezi hardul cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

Formatat, partitionat, aliniat, dupa care faci ce vrei!

| lpavel a răspuns:

Este exact cum zice Floryn98boss! Deci reinstaleaza si creaza-ti inca 1 partitie!happy

| halogen001 a răspuns:

Daca hard disk-ul a fost a fost gol la instalare si nu ai nimic de recuperat, atunci nu e nici o problema.
Daca la instalare win7, windows-ul s-a instalat pe tot hard diskul, inseamna ca ai numai 2 partitii - una mica ascunsa ce se face automat si una mare cat tot hard disk-ul cu windows-ul.
De obicei, la instalare, poti face, sterge, modifica partitii si atunci poti face 2 partitii - una pentru instalare windows de aproximativ 100GB (merge intre 50 - 150 GB - mai mare daca instalezi multe programe, jocuri si mai mica in caz contrar - dupa preferinta) si in restul spatiului inca o partitie pentru date care nu e afectata cand vrei sa reinstalezi windows-ul si aici tii filme, poze, programe.

Daca nu ai facut la instalare cele 2 partitii, ai 2 variante: fie reinstalezi windows-ul din nou si faci partitiile la instalarea windows-ului (varianta cea mai obositoare si de durata mare), fie (varianta cea mai buna) instalezi un manager de partitii gen http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html si cu acel manager de partitii micsorezi partitia cu windows-ul la 50 - 100 GB sau cat vrei, iar in restul spatiului creezi una sau mai multe partitii cu date (unde pui poze, filme, programe).

| FlorinCiokan a răspuns:

Presupun ca nu ai făcut 2 partiții când ai băgat Windows-ul, partiția C și partiția D. ca urmare Trebuie instalat Windows-ul din nou