| alexandre97 a întrebat:

Salut
M-ia picat laptopul de pe birou nu s-a crapat nimic sau indoit l-am pornit mergea perfect pana aici totul bine, dar am incercat sa pun niste muzica pe un cd, iar cd writerul a inceput sa faca un zgomot mai neobisnuit apoi un zgomot mai puternic si a inceput sa vibreze destul de tare.
Laptopul este HP Pavilion G6 1205 eq
Care credeti ca ar puteafii cauza multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

In principiu cele mai expuse parti la cadere sunt partile de plastic si mai rau de atit ecranul. Daca ai scapat cu ecranul intreg e bine. Vizavi de zgomot in cd-writer, poate sa apara fara ca laptopul sa aiba ceva. Asta se poate datora de exemplu unui cd care nu este bun. Poate fi deformat de exemplu si produce vibratii, vibratii care pot duce chiar la ruperea lui in interiorul unitatii de cd. si la daune destul de grave. Ai incercat si cu alt cd?

| alexandre97 explică (pentru vigome):

Da am incercat si cu alt CD tot la fel face

| vigome a răspuns (pentru alexandre97):

Te-ai uitat la unitatea de cd sa vezi sa nu aiba vreun gunoi ceva lipit in zona unde se pune cd-ul. Ma refer in mijlocul lui acolo unde de fapt este motorasul si are o mica garnitura neagra pe care sta cd-ul?
Alta chestie: Unitatea se poate scoate afara destul de usor. In partea de jos a laptopului in zona unde este unitatea are un surubel pe care daca il desfaci o poti scoate afara. Sa nu fie cazut acest surubel si in acest caz a iesit putin mai afara unitatea si nu mai face contact. E o alta posibilitate. Nefacind contact nu lucreaza bine si merge cd-ul in turatie maxima fara control.
Unitatea dvd are aproximativ o forma patrata, asta inseamna ca iti poti imagina cam ce suprafata ocupa si unde este acest surubel. Practic este in partea din spate a unitatii, jos si de obicei este marcat in zona lui un semn de cd.
Bafta!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probabil că o fi picat pe partea unde e opticul, și asta se reozlvă cu altu nou, și dacă ai noroc să nu ai bad fizic pe hard disc(puțin probabil să nu ai mai ales dacă ai hard disc Toshiba în el ai scăpat cu 80-120 de lei de dat.Succes

| SSWK a răspuns:

Orice soc fizic afecteaza componentele mecanice, in primul rand. Cele mai expuse sunt HDD-ul si unitatile optice.
Chiar daca nu a crapat nimic, sigur nu este bine si cel mai sigur ar trebui sa scanezi si HDD-ul, este posibil sa fi patit si el ceva.
Recomandat este sa-l duci la service, sa se uite cineva in el si sa-ti spuna exact ce s-a intamplat in urma caderii.