| CorteXx a întrebat:

Salut!
Mi-am achizitionat recent un laptop de pe pc garage( https://shorturl.at/cekxV ).De cand l-am cumparat,uneori, imi da bluescreen si se restarteaza singur, am reinstalat sistemul de operare(win11 ca sa recomanda producatorul pentru modelul asta+driverele up to date) si se întampla acelasi lucru.Am vorbit cu cei de la pc garage si mi-au spus sa-l trimit in garantie, dar am zis sa mai cer niste pareri.A mai patit cineva, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

La modul general erorile de tip bluescreen sunt fie de natura software fie hardware, odata ce ai reinstalat driverele care trebuiesc si sistemul de operare, atunci mai ramane varianta sa fie problema de natura harware, deci au procedat bine pc garage

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este problema care se rezolva in garantie (probabil problema hardware).
Trimite-l la reparat!

| doctorandus a răspuns:

*Poate* fi problema hardware.

Dar in majoritatea cazurilor BSOD-urile vazute de mine au fost din cauza ca oamenii instaleaza prostii pe Windows (in general: drivere nepotrivite sau chiar malware). Sau programe facute pentru Windows XP sau Vista instalate pe Windows 10 sau 11.

Daca vrei sa faci o ultima incercare: https://sdi-tool.org/downloadlite/

Asta va descarca niste GO (GiB) de drivere pe care va trebui sa le instalezi si pe urma dai repornire.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da: si sa fii cu toate updateurile la zi.