| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat o placa video GTX 1080 Asus Strix.
Am un monitor LG lED22EN33.
Problema este ca cu acest monitor are doar mufa D-SUB, iar placa de baza are DVI-D Dual link.
Am cumparat un adaptor VGA-DVI-D insa imi spune ca monitorul nu primeste nici un semntal. Se poate ca monitorul sa nu fie compatibil sau adaptorul este stricat?

Răspuns Câştigător
| fropy a răspuns:

Iti trebuie adaptor activ.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gtx 1080 pentru full hd. :))))) E ca si cum ti-ai cumpara un Bugatti Chrion si mergi cu el pe strazile din Romania.
http://playtech.ro/......i-absurde/

Imi vine greu sa cred ca ai avut banii cash pentru placa aia folosita doar de entuziasti si care costa enorm de mult.Asta daca nu ai luat-o in rate.
Daca nu stiai ochiul uman nu vede mai mult de 27 de cadre pe secunda.
Pentru cunostinta ta generala un gtx 1060 de 6b era arhisuficent pentru ori joc la ultra in full hd sa mearga brici in urmatorii 2 ani.

Banii tai.Treaba ta ce faci cu ei dar e pacat sa spargi atatia bani pe ce nu folosesti.
Placa aia video rupe in 4k.Ce sa mai vorbim de full hd :))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am avut bani sa o cumpar cu banii jos. Urmeaza sa-mi cumpar si un monitor mai bun, cat de curand. Plus ca o placa video nu este doar pentru jocuri, nici nu o sa o prea folosesc pentru jocuri.
Eu am pus o intrebare, daca poti sa ma ajuti raspunde, daca nu, nu-ti mai freca tastatura degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai ce placa de baza ai? Ce procesor ai? Ce rami ai?
Tu crezi ca doar o piesa conteaza? Editare foto/video sau ce mai vrei tu sa faci faci si cu un gtx 1060 ca doar nu esti la un studio profesional.Toate piesele sunt interconectate intre ele. Daca una e slaba toata configuratia e slaba.Da mai multe detalii despre sistem..Cat mai detaliat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Toate piesele sunt conectate bine, deoarece daca schimb placa noua cu cea veche totul merge perfect.Acum iti scriu dupa calculator.Eu editez la nivel profesional si am nevoie de multa putere.Calculatorul il upgradez cand pot.Iar monitorul nu este cel mai important acum ca sa-mi iau unul nou.

Intel Core i7 4970k 4Ghx
ASRock Z97 Pro4
12 GB RAM Dual-Channel DDR3 666MGH
Corsair CX600

| Georgian_Daniel_Feraru_1997 a răspuns:

Pai...Ori placa video, ori placa de baza ca nu inteleg si nici ceilalti presupun.

| anonim_4396 explică (pentru Georgian_Daniel_Feraru_1997):

Placa video...Monitorul se conecteaza in placa video daca ai una.Iar eu folosesc un adaptor pentru ca la palca poti conecta doar DVI-D iar eu am VGA la monitor...

| Georgian_Daniel_Feraru_1997 a răspuns:

Ce configuratie ai la sistem si presupun ca ai conectat placa video la sursa nu? Aceasta se conecteaza separat la sursa nu se baga doar in slot.Se poate sa nu duca sursa de aceea cerem configuratia.

| anonim_4396 explică (pentru Georgian_Daniel_Feraru_1997):

Intel Core i7 4970k 4Ghx
ASRock Z97 Pro4
12 GB RAM Dual-Channel DDR3 666MGH
Corsair CX600

E conectat totul bine deoarece calculatorul functioneaza perfect cu vechea placa, placa cea nou se aprinde, deoarece are iluminare led, ba chiar se invart si ventilatoarele pentru cateva secunde.

| Georgian_Daniel_Feraru_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe langa monitor parerea mea este sa-ti schimbi si memoria ram care la 666mgh iti trage procesorul in jos.Ventilatoarele trebuie sa mearga fara oprire din moment ce ai apasat butonul pornit. Posibil sa-ti trebuiasca o sursa mai puternica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru inceput : http://www.elefant.ro/......11847.html

Procesorul si placa video nu au ce cauta pe petarda aia de sursa.
Ddr3 666 mgh? :))) Nu mgh ci mhz.
Parca ziceai ca nu merge monitorul? Cum l-ai facut sa mearga?
Din ce zici aici nu ai habar de it.Nici macar un pic.
Cica editezi la nivel profesional.Stii ce inseamna aia? Nu editezi nici la nivel de clasa intai. Editeaza gramatica aia pentru inceput.

Trag concluzia ca esti troll si nu ai treaba. Pune factura in care ai achizitionat placa video si facturile cu restul sistemului in poza cu link catre imgur daca vrei ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce gramatica am folosit? Sau trebuie sa folosesc o exprimare academica pentru un forum?
Monitorul functioneaza insa cu placile de baza mai vechi care inca mai transmit analog.Seria 1000 de la Nvidia nu mai transmite analog asa ca am nevoie de un adapto activ care contine un cip, facand astfel conexiunea posibila.Adaptorul pe care l-am luat eu era unul pasiv. Aceasta era cauza problemei mele.
Dupa cum am spus, monitorul nu am zis ca este unul bun, insa acesta era utimul in plan pentru upgrade.
Iar cat despre ram, vreau sa-mi fac upgrade la 32 gb DDR4, iar pentru asta trebuie sa-mi schimb si procesorul si placa de baza.
Nu ma cunosti nu te cunosc, nu ar trebui sa te intereseze ce fac, daca voiam sa am calculator de 5k euro si monitor CRT nu trebuia sa-ti pese. Ideea aici e doar sa ma ajuti, sau eventual sa-mi recomanzi frumos si prietenesc un alt monitor mai bun deoarece acesta nu ma va ajuta sa folosesc capacitatea placii la maxim.

| fropy a răspuns:

Doamne cat hate pentru o placa video de 30-40 mil laughing), zici ca si a luat buggati si ne-a intrebat ce jante sa isi puna rolling on the floor

| Mufix a răspuns:

Faci stream la jocuri gen Battlefield 1, in 4k? Sau de ce ti-ai cumparat placa aceea? Daca tot ti ai cumparat-o, nu trebuia sa te zgarcesti cu acel monitor. macar luai unul 4k.

| anonim_4396 explică (pentru Mufix):

Este troll.Ce sa faci.