| c0pil1n a întrebat:

Salut. Mi-am cumparat un pc acum un an. Problema este ca am doar un ssd de 256gb
As dori sa imi adaug un hdd de 1 tb ca sa pot instala mai multe jocuri etc.
Nu ma pricep si as dori un link cu ceva hdd care s-ar potrivi la urmatoarea configuratie.
rx580 8 gb / i5 9400f / prime h310-r r2.0 /

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Orice hdd s-ar potrivi, dar la cum sunt preturile acum ti-as recomanda inca un SSD.

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

A. Deci se pot instala doua ssd-uri intr-un pc? Am inteles ca lucreaza mult mai ok ssd la jocuri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Da, poti sa instalezi cate conectoare SATA ai. Gen 4. big grin

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ce vrei tu se potriveste orice HDD de PC adica de 3.5 inch marime ca cele de 2.5 inch sunt pentru laptop.
Daca ai bani doar de un HDD de 1 terra iti recomand unul cu 7200 RPM
Daca mai adaugi ceva banuti iti recomand sa iei unul de 2 terra astea vin majoritatea cu buffer mare dar cu mai putine rotatii pe minut si anume 5400 RPM dar nu e bai ca ai SSD.
Orice ar fi eu iti recomand marca Western Digital si mai putin Seagate care sunt mai mult o loterie unele sunt bune altele sunt rele au baduri adica sectoare defecte inca de la primele luni de scriere/citire pe ele.
Ca si preturi vezi in magazinele online eMAG, altex, flanco etc dar iti zic un lucru HDD-urile pentru PC sunt mai ieftine ca cele pentru laptop si datorita tehnologiei de fabricatie care la laptop necesita alte scule fiind mult mai mici.
De exemplu zilele astea mi-am luat un HDD (am si eu deja SSD) de 2 terra pentru laptop, Western Digital si am dat 440 de lei pe el, unul de aceeasi capacitate pentru PC e cu 120-150 de lei mai ieftin poate si mai mult, depinde si de model.
O lista pe altex cu hdd de 1 terra si 2 terra:
https://altex.ro/......4062/1000/
https://altex.ro/......e/dir/asc/
Daca vrei mai multe modele gasesti pe eMAG.
Eu iti recomand 2 terra pentru ca 1 terra nu o sa iti fie de ajuns pentru jocuri video, mai ales ca cele noi ocupa mult spatiu!

| Zuzu1991 a răspuns:

"As dori sa imi adaug un hdd de 1 tb ca sa pot instala mai multe jocuri etc."

aici m-ai pierdut, daca nu e vorba de jocuri mici si prapadite de gen Hearthstone atunci un hdd e in ziua de azi CRIMA SI PEDEAPSA in jocuri, eu intram pe un i7 in world of warplanes incarcat de pe hdd la 2-4 minute dupa ce incepea runda, iar de pe ssd chiar asteptam dupa ceilalti de ma plictiseam
insa hdd-urile sunt bune pentru filme