| călin_4982 a întrebat:

Mi-am cumparat un PC HP Compaq 5850.Pentru imbunatatire mi-am luat si o placa video MSI R5450 1GB. Problema este uramatoarea: cand am atasat si instalat placa video sunetul nu imi mergea. Fara placa video adaptata imi merge sunetul perfect. Am observat ca driver-u de sunet(cu placa video atasata) se numeste Audio HDMI Output. Intrebarea mea este: placa video imi scoate si sunetu prin HDMI? sunt boxe cu mufa HDMI?
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

HDMI-ul este pentru altceva.Acolo ca să ai sunet trebuie să setezi sunetul pe driverul de sunet(realtek nu știu cum sau Via nu știu cum).Se poate ca din cauza că sursa de alimentare nu poate duce tot sitemul placa de bază să se subalimenteze și chipsetul audio să rămână fără putere, dar e puțin probabil.Succes