| Catalin0Marian a întrebat:

Am o problema cu sunetul la calculator, am schimbat placa de baza cu una second si dupa montare am instalat windows ul si nu imi mergea sunetul. Jos in bara de start la icon-ul de la sunet imi aparea eroare. Am instalat driver ul si sunetul si a revenit, a fost totul ok timp de 30 de minute, dupa sunetul s-a oprit brusc! In bara apare mixer ul de la sunet, pot sa maresc sunetul sau sa il micsorez, insa nu imi da sunet la boxe. Tin sa precizez ca am cautat pe net si am umblat in device manager(in windows 7) am sters unele drivere de pe acolo si sunetul si a revenit! Insa dupa iar nu a mai mers! Astept parerile voastre, si vreau sa stiu daca e o problema hardware sau software! Va multumesc anticipat! Dau funda+vot!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este ceva conflict de intreruperi sau porturi la placa de sunet.
Dezinstaleaza driverele actuale de sunet, da-i restart la sistem, dupa care instaleaza driverele de sunet originale, oferite de producatorul placii de baza (le poti descarca de pe site-ul producatorului de sunet).

| Catalin0Marian explică (pentru Bula):

Salut! Am incercat si asta. dar a mers putin timp dupa iar nu a mai functionat!

| Bula a răspuns (pentru Catalin0Marian):

Acum, cand ai scris si modelul placii de baza, am dat o cautare, si... surpriza!
Am gasit la doi fabricanti referire la acest model! Insa cele doua difera, nu prea seamana intre ele.

Iata ce am gasit:

Asus:
http://www.asus.com/support/Download/1/22/16/5/X70d3NCzH2DE9vWH/24

HP - Compaq:
http://support.hp.com/us-en/document/c00757531

Verifica, care se potriveste placii tale, iar apoi DEZINSTALEAZA din Device Manager driverul audio si instaleaza pe cea care este potrivita de pe aceste site-uri.

| octav005 a răspuns:

Ai incercat la casti. se aude? apare ceva cand conectezi jackul la mufa verde?

| alexalx1234 a răspuns:

Ce model e placa de baza?

| Catalin0Marian explică (pentru alexalx1234):

Modelul placii de baza este {Asus:NODUSM3} NVIDIA nForce 430/ 410

| FMC a răspuns:

Suna a drivere incompatibile cu sistemul de operare, sau care iti cauzeaza conflicte. Incearca alte versiuni si asigura-te ca sunt pentru modelul tau exact de placa si sistem de operare.

| Catalin0Marian explică (pentru FMC):

Modelul placii mele de baza este {Asus:NODUSM3} NVIDIA nForce 430/ 410 si sistemul de operare este windows 7 enterprise x32 bit!

| FMC a răspuns (pentru Catalin0Marian):

Ar trebui sa fie alt model, numele de NODUSM3 e generic, iar nForce e numele chipsetului. Exemplu de nume de model: A8M2N-LA. Ca sa il aflii sigur, e scris pe placa de baza (probabil cu literele cele mai mari).
Uite aici exemplul dat de mine, daca dai zoom in pe poza gasesti si unde scrie modelul: http://support.hp.com/us-en/document/c00757531

| Pisicuta28xd a răspuns:

Bună,poate iti sunt arse boxele, si poate de aceea iti face asa, schimba pentru un moment boxele si pune altele doar asa ca fac divers. Ca sa le testezi, daca iti merge sunetul cu alte boxe, inseamna ca PC-ul nu are probleme, insa boxele sunt defecte

| Catalin0Marian explică (pentru Pisicuta28xd):

Salut! Nu e rpoblema cu boxele!