| nuamnune a întrebat:

Salut, mi-am făcut si eu azi un PC. Doar că am o problema, pc-ul s-a deschis a funcționat 5 minute iar apoi s-a închis brusc. Iar acum când apas pe butonul de Power nu se deschide. Știți de la ce ar putea fi? Toate cablurile de la front panel sunt conectate la placa de baza inclusiv sursa. Am o placa de baza Asus p8b75-m, o sursa de 350W FSP FSP350-60HHN, un procesor i5 3470, 8 GB RAM DDR3 iar placa video gt 640.

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Pot fi multe cauze, in primul rand poti incerca sa scoti placutele de rami si sa le muti pe alte sloturi.
Poti incerca sa faci acelasi lucru si cu placa video, sa te asiguri ca-i plasata corect pe slot.
Daca nu se aude sursa deloc cand apesi pe butonul de power, este posibil sa se fi ars sursa.
Pot fi chiar si procesorul si/sau placa de baza - singurul mod in care iti poti da seama este sa iei fiecare piesa in parte si sa incerci sa o excluzi de pe lista sau sa schimbi piesele de pe el una cate una, incepand cu sursa pana iti dai seama care-i problematica.

1 răspuns:
| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Sursa pare cam slabă. Dacă dă mai puțin curent decât are sistemul nevoie, apar crash-uri.
Așa pățeam eu cu un calculator cu o sursă defectă, scoteam dvd-ul și pornea.
Caută o sursă de 450 W cel puțin.