| mrrRobert a întrebat:

Salut, mi-am tras internet prin fibră optică de la Digi, chiar acum câteva minute, mai exact FiberLink Gigabit Popular. Minimul de Download ar trebui să fie de 500Mbps și de Upload 250Mbps, însă, am făcut un speedtest și am 50Mbps la amândouă, să fie din cauză că e de abia tras, sunt în zonă rurală sau de ce?

Răspuns Câştigător
| niiiiy a răspuns:

Felicitări pentru fibră optică! Viteza poate varia la început din cauza stabilizării, configurației sau traficului în zonă. Verifică setările și contactează furnizorul pentru asistență. Mult succes!?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele valori sunt MAXIME.
Minimul este 0.
Viteza depinde si de calculatorul /telefonul tau (dar si de mai multi factori de pe intreaga linie de internet).

| NLS a răspuns:

Tu intelegi cum functioneaza o retea, si mai apoi, toate la un loc? (a.k.a. internet)

Fiecare pagina de net sau serviciu de internet (de exemplu Steam, etc) pe care tu il accesezi, are in spate un server.

Viteza ta depinde de:

1) distanta dintre tine si server.

2) cati oameni mai sunt conectati la acel server (deci la acea pagina, sau la acel serviciu) in acelasi timp cu tine.

3) cati clienti are providerul tau, si mai ales, ce infrastructura are.
Degeaba e fibra, daca conexiunile sunt suprasaturate.

(Asta voia sa spuna StoicAnalysis prin "Viteza poate sa difere de cati oameni primesc internet prin acea ruta care duce de la tine pana la sursa." )

Daca problema e Punctul 2), o sa dai de viteze (mult) mai bune, la alte ore, in alte zile.

INSA vezi ca in contract (digital sau cum o fi el, exista un contract intre tine si DIGI, probabil urmeaza sa il primesti in curand si in format tiparit sau pe email) se mentioneaza exact abaterea de viteza permisa.

Si eu am probleme in Germania cu viteza, am 1.000 Mbps, si au fost zile in care aveam 9-10Mbps, sau 25.
In contractul meu se mentioneaza ca daca primesc 600 din 1000 e "normal" si nu am dreptul sa fac reclamatie pentru valori ce depasesc 600Mbps (dar sunt sub 1000).

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca citesti cu atent contractul, ai sa vezi ca cei 500Mbps nu sunt garantati. Adica nu mereu o sa ai viteza asta. O sa ai pana in 500, nu exclusiv 500. Viteza poate sa difere de cati oameni primesc internet prin acea ruta care duce de la tine pana la sursa.

| mrrRobert explică (pentru StoicAnalysis):

Doar un dispozitiv

| mrrRobert explică (pentru StoicAnalysis):

În plus, nu am niciun contract. Mi-a dat instalatorul să semnez pe telefon direct, iar în mână nu mi-a dat nimic

| StoicAnalysis a răspuns (pentru mrrRobert):

Ai contract, doar ca digital. E imposibil sa beneficiezi de un serviciu fara un contract. Doar daca e la negru.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru mrrRobert):

Tu ai un dispozitiv, dar pana la tine, mai sunt oameni ce sunt legati la sursa ta de date fixe. Ca doar nu au creat aia de la GIGI ruta VIP de net doar pentru tine laughing

| dianyss a răspuns:

Pot fi mai multe situatii. Recomand sa discutati cu DIGI direct. https://www.telefoncontact.online/telefon-contact-digi-rcs-rds/