| Calugarul2752 a întrebat:

Salut.
Mi-am instalat pe laptop Windows 7 sa vad cum se mișcă, iar acum când vreau sa instalez iarăși Windows 10 de pe un stick usb îmi apare ecranul negru cu textul "An operating systen wasn't found. Try disconnecting any drives that don't contain an operating systen. Press any key to restart".
Știe cineva ce ar putea să aibă?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cum ai facut stickul cu Win 10?
Nu pare facut bine, nu pare facut bootabil...

Refa-l, scotand kitul de pe pagina oficiala Microsoft,

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

apesi pe Download Tool Now,
si folosind MediaCreationTool pe care tocmai l-ai descarcat in laptop, creezi si apoi salvezi imaginea ISO de Windows 10 pe HDD/SSD.

Introduci stickul in laptop.
Apoi cu RUFUS o scrii pe stick.

https://rufus.ie/en/

https://rufus.onl/wp-content/uploads/2019/09/rufus-after-usb.png

De la Select, selectezi imaginea ISO pe care ai descarcat-o.
Daca laptopul are BIOS modern (UEFI, intens colorat si controlabil cu mouse-ul, alege in RUFUS optiunea GPT in loc de MBR).
Daca e un laptop vechi cu BIOS clasic (in 2 culori si controlabil din tastatura), alegi MBR.

Mai jos exista o caseta unde s-ar putea sa vezi FAT32 sau NTFS.
NTFS e ceea ce trebuie sa fie acolo.
Apoi apesi Start sa il scrii pe stick.
Cand termina, te apuci de instalat Windowsul.

Ai accesat corect tasta pentru Quick Boot Menu?
In BIOS e bine sa ramana SSD-ul pe primul loc, si bootezi de pe stick folosind tasta de Quick Boot Menu, de obicei e una dintre tastele F9-F12.

In fereastra mica apare, trebuie sa identifici si sa alegi stickul USB.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea ca stick-ul sa aiba un defect! Iti recomand (daca laptop-ul este mai vechi) sa folosesti Linux sau Ubuntu. Numai cineva care vede te poate ajuta. Eu ti-am spus o posiblia cauza dar poate fi si altceva.

| RAY a răspuns:

Nu îți găsește hardul de butare