| skary a întrebat:

Salut, mi-am luat o placa de sunet noua am instalato si am instalat si driverul, windows 7 mi-o recunoaste insa cand conectez jack-ul nu mi se aude in schimb imi merge in plaac onboard vreo idee? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

1. Intră în Control Panel -> Sound (tabul Playback)
2. Caută placa abia instalată și accesează Proporties
3. În tabul General ar trebui să ai o prezentare a jack-urilor folosite, respectiv libere pe placa de sunet. Folosește-te de asta pentru a corecta o posibilă conectare greșită a jack-ului de output
4. La "Advanced" poți face un test al plăcii de sunet. Dacă acel sunet îl poți auzi, atunci problema ta poate fi rezolvată prin setarea plăcii noi de sunet ca "Default Device" (din Control Panel -> Sound)

Sper că am reușit să te ajut.

Bye-Bye! happy

2 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Incearca sa dezactivezi placa onboard din bios.

| nutepriveste21 a răspuns:

Mergi la panoul de control\sunete\redare, acolo ar trebui sa-ti apara ambele placi de sunet si apesi jos,, se stabileste ca implicit" placa de sunet care o doresti. La fiecare player(winamp, media player, etc ) la proprietati poti stabili in particular cu ce placa de sunet sa functioneze fiecare.