| ShutFickOn a întrebat:

Salut, niciodata nu am avut un PC, decat laptop. Iar acum vreau sa imi iau un pc, si un monitor, intrebarea mea este, cand pornesc pc-ul, trebuie sa pornesc si monitorul ca sa mearga?, iar cand sting pc-ul, trebuie sa sting si monitorul?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune unde e băgăt/introdus cablu de alimentare de la monitor

| anonimg a răspuns:

Depinde de monitor. Il testezi mai inainte sa-l cumperi, deoarece acest detaliu nu este afisat de producator, si deci nici de vanzator.
Eu am un monitor/tv, si daca nu il sting dupa ce opresc pc-ul, imi arata pe ecran ca nu are semnal.
Oricum, te vei obisnui sa opresti si monitorul.
Recomand sursa Corsair pentru ca sa fie silentios ca laptop-ul.

| NLS a răspuns:

Nu e nevoie sa il opresti,
dar e indicat, atunci cand PC-ul e oprit pentru mult timp.
(8-10 ore de exemplu, cam atat sta la mine PC-ul oprit in weekend cand sunt acasa).
Iar in timpul saptamanii cand esti la munca/scoala si vrei sa lasi PC-ul pornit, nu are rost sa lasi monitorul pornit, nu e vorba atat despre consum, ci de faptul ca e mereu sub tensiune.

Nu e indicat sa il opresti pentru orice interval scurt cand nu esti la PC (15min-1 ora), va scurta viata intrerupatorului.

In modul standby consuma extrem de putin curent.
Practic in vreo 45-60 de zile va consuma 1KWh, in functie de model (exista modele mai noi ce consuma 0.3W, sau modele mai vechi/sau moderne dar consumatoare mai mari de energie ce consuma 1W in stand-by).

| JicaContra a răspuns:

Pe vremea lu' Pazvante... DA, monitorul nu se inchidea si afisa negru, fiind in continuare pornit, asa ca, daca nu il inchideai, se consuma singur
in ziua de azi... NU, monitorul se inchide singur

TOTUSI, NU se inchide cu adevarat ci intra in standby, asteptand sa se reporneasca curentul... asa ca...

EU INCHID MONITORUL pentru ca dorm in aceeasi camera unde am biroul, iar noaptea cand ma scol la WC, ledul monitorului clipoceste in toata camera, aratand ca e in standby si asteptand sa primeasca semnal

| Reghqen a răspuns:

Pornești monitorul apoi pornești și calculatorul, iar când stingi calculatorul, monitorul îl poți lasă așa, deoarece o să intre în stand-by, și nu consuma nimic, dacă vrei poți să stingi și monitorul, dar o să fie secant atunci când aprinzi calculatorul și mereu va trebuii să aprinzi și monitorul.

| DamnedDark a răspuns:

Nu, monitorul va intra in stand-by cand nu mai primeste semnal de la PC.