| Vasu27 a întrebat:

Salut, nu stiu ce naiba are PC-ul meu, cand il pornesc, HDD porneste odata, dupa incetineste sa se mai roteasca, mai porneste odata si dupa se opreste si nu mai vrea sa faca nimic.
Practic Bios-ul nu vrea sa il mai recunoasca, orice as face.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Se știe că softul si Windwosul ce provine de pe File Liste este infectat cu viruși ce distrug hard discul, și nu numai.
Deci daca știi ca ai folosit soft și Windows de acolo, asta ar fi explicația.Badurile logice ce l-au distrus.
Dar nu exclud și un șoc de curent ce nu a fost absotbit corespunzător de sursă, și așa cum am zis șocurile electtrice dic hardurile prima dată.

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probabil ca ai o sursă de alimentare de calitate proastă și ai avut supratensiune pe rețea=> hard disc distrus de la șocul electric.în caz de suprasarcină pe rețea și o sursă de alimentare făcuta pe vapor, proma componentă ce se duce e hard disc-ul, apoi ramul și placa de bază.
deci trebuie să înlocuiești hard discu cu un altul.Succes

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Daca e cazul, are sanse destul de mari sa recupereze datele. Fie prin metoda congelatorului, fie intr-un laborator specializat. Posibil si mai "amatoricesc" prin schimbarea partii electronice, daca mecanismul intern e inca in stare buna si s-a dus doar controllerul.

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Salutare.
laughing). Chiar în congelator nu am pus hardurile defuncte.De acord cu tine cu chestiile amatoare cum ar fi schimbarea părtii electronice la care mai completz cu așa numitul reflow la plăcile video,. Iară. Cârpeli, că aia numa placă video nu o să mai fie chiar de mere„", dar cum căldura disipează și restul componentelor vor fii afectate.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Chestia cu congelatorul chiar merge uneori, dar o sa fie ultima oara cind hardul ala mai merge. E ca si cum ai aduce din morti victima unei crime pentru 5 minute cit sa iti povesteasca ce a patit si dupa papa. Pina la urma important e sa iti atingi scopul cu costuri minime, nu conteaza ca o faci pe genunchi cu o surubelnita la 5 RON sau in mediu etans cu scule de zeci de mii de euroi.

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Corect

| Vasu27 explică (pentru DeyCj):

Deci am o sursa de 520w (Booster SPS-520)
si sistem :CPU amd dual core 3ghz
RAM:6GB
GPU:ati radeon hd 5670
MB:Asus m4n58t-mv2
oricum cred ca o sa schimb HDD, dar inca vreau sa incerc sa-l fac.
Mersi la toti pentru raspunsuri.

| Vasu27 explică (pentru KodrutZ):

Si mai trebuie sa mentionez ca proceosrul se supraincalzeste, atingand pana 49 grade
si Core Unlocker se activeaza singur.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vasu27):

49 de grade e o temperatura foarte OK, iar Core Unlocker nu are nici o treaba cu temperaturile asa, discutind la modul general. Ca deblocarea a inca 1-2 nuclee duce la o crestere a temperaturii fata de doua, e normal si absolut logic.

| DeyCj a răspuns:

Mi-ai furnizat un detaliu important
s-ar putea problema să nu fie de la hard disc ci chiar de la destabilizarea sistemului.
Dezactivează UCK-ul din BIOS.
Implicit da este activă, dar această funcție poate destabiliza sistemul deoarece nu la toate procesoarele al treilea sau al doilea nucleu este stabil, de aceea a fost blocat din fabrică
Dezactivarea se face setând această funcție din Auto pe disablet
Procesorul
dacă ai temeratura asta în idle când nici o aplicație nu este utilizată e cam o problemă și se datorează mai mult ca sigur UCK-ului deoarece sistemul de răcire nu a fost dimensionat să răcească un procesor cu de exemplu 3 nuclee, dar și din cauza că pasta termocondutoare nu își mai face treaba(mai mult ca sigur s-a uscat).
Remediu
Înlocuiește pasta termoconductoare cu o alta de calitate(recomand cu cristale de argint sau aur)
După asta verifică cum se prezintă sistemul. daca problema cu hard discul persistă aunci este necesară înlocuirea lui.
Succes

| Vasu27 explică (pentru DeyCj):

OK, am dezactivat UCK-ul, dar tot aceeasi poveste, doar gradele au scazut.
HDD-ul, am incercat sa schimb alte mufe, dar placa de baza si bios-ul nu vrea sa il recunoasca.
HDD-ul porneste, dupa 4, 5 secunde se opreste, face asta de 2 saau 3 ori si dupa aia se opreste definitiv, nu auzi nimic, rotatii, zgomot, nimic.
Dar totodata MB recunoaste DWR, eu cred ca HDD e dus.
nu stiu sigur, zic asa cu o probabilitate foarte mica, s-ar putea sa fie VIRUSAT grav, nu stiu, inainte cu 4 zile aveam un windows, dar tot facea figuri, se bloca la start, dupa vreo 50, 70 de restart, in sfarsit isi revenea.

| Vasu27 explică (pentru DeyCj):

Da cu siguranta il am de pe fileliste(inseamna ca e compromis site-ul), despre soc nu prea cred, si mai adaug ceva, eu nu prea ii dadeam SHUTDOWN, de un timp folosesc numai SLEEP, aseara inca mergea dar azi cand am incercat sa-l pornesc, ABRACADABRA, nu mai merge.happycius

| DeyCj a răspuns (pentru Vasu27):

Dacă to vrei să faci namevra asta cu lăsatul 24 de ore pornit, recomand un SSD sau așă ceva:
http://www.vexio.ro/......rpm_P38828
sau un SSD:
http://www.vexio.ro/hard-disk-samsung-840-evo-120gb-ssd-2.5-inch_P58565
Ambele modele se folosesc în Worksatation-uri sau servere non industriale, ce lucrează 24 de ore pe zi.
Și așa ceva:
http://www.vexio.ro/......nch_P50335
pe serverele moderne(cele industriale)

| DeyCj a răspuns (pentru Vasu27):

Se știe că softul si Windwosul ce provine de pe File Liste este infectat cu viruși ce distrug hard discul, și nu numai.
Deci daca știi ca ai folosit soft și Windows de acolo, asta ar fi explicația.Badurile logice ce l-au distrus.
Dar nu exclud și un șoc de curent ce nu a fost absotbit corespunzător de sursă, și așa cum am zis șocurile electtrice dic hardurile prima dată.

| gelu1970 a răspuns:

Deschide pc desconecteaza cablu ce conecteaza hdd cu placa, si de asemenea cel ce alimenteaza hdd-ul. apoi le reconectezi. poate fi inclusiv vina unui contact imperfect. nu e bine sa incepi cu lucrurile cele mai grave.

| siriusblack98 a răspuns:

Schimba hdd-ul