| alex04041982 a întrebat:

Salut prieteni.Ma ajuta cineva la o intrebare? As vrea sa-mi cumpar un calculator nou,cu totul inclus(monitor, tastatura, unitate) dar vreau unul la pret mediu si ce versiune sa caut si ce detalii sa cer. Daca se poate si un site cu preturi acceptabile, va rog sa-mi comunicati daca stiti si un pret estimativ. Multumesc.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ai un laptop pe olx găsiți la preturi bune, marci precum, Dell, Fujitsu Siemens, Lenovo chiar si daca este model mai vechi, pentru un copil este bun, la scoală, laptopul este usor il poate lua cu el peste tot daca bateria este bună il tine 3 zile.

| flixbuster a răspuns:

Sa incepem de aici: ce vrei sa faci cu calculatorul?
Ideal este sa dai nume (si versiuni) de programe.

| alex04041982 explică (pentru flixbuster):

Salut.vreau un calculator ptr.copilul meu de 13 ani, care sa-i fie util in principal la scoala.imi poti recomanda, te rog tu ceva? Multumesc.

| flixbuster a răspuns (pentru alex04041982):

Ce sa faca pentru scoala? Sa scrie referate si sa caute pe Internet? Sa se uite la filme (educationale)? Sa invete programare pe platforme online? Vrea sa mearga la informatica mai departe in liceu? De ce calculator si nu laptop? Ce buget maxim este disponibil?

| flixbuster a răspuns (pentru alex04041982):

Ca idee, un laptop de performanta medie ar fi cu procesor Intel Core i3 si acestea incep undeva la 300 EUR. Un laptop cu performante asemanatoare (dar generatii mai vechi) la mana a doua incepe de la 100 EUR.

| alex04041982 explică (pentru flixbuster):

Da,sa faca referate, si are foarte multe teme de tras la imprimanta.un calculatot este mai util ca nu este asa fragil si mai il poate folosi si al 2-lea copil.un buget? 1500-2000 lei.imi recomanzi unul bun? spune-mi daca poti ceva caracteristici? Multumesc.

| flixbuster a răspuns (pentru alex04041982):

Recomandare unitate:

http://www.cel.ro/......A3NDwmPg-l

Nu are monitor, iti alegi de aici (si cel mai ieftin e ok, zic eu - in orice caz, nu mai jos de 21.5 - 22.0 inch si 1920x1080 adica Full HD):

http://www.cel.ro/monitoare-lcd-led/rezolutie-optima-i172/1920x1080/4c-1

Pana la 2000 lei mai ramane de tastatura, mouse, nu stiu daca monitorul are boxe. Cred ca nu prea mai ramane de imprimanta.

Orice unitate ai lua, nu-ti recomand mai jos de procesor i3 si 4GB RAM.