| drodu94 a întrebat:

Recent am inceput sa invat PHP. As vrea sa creez un site de publicitate. Cunostinte in HTML si CSS am. Problema mea este ca nu stiu cum sa incep sa fac site-ul, care ar fi pasii care trebuie urmati. Sper ca m-am facut inteles. Poate sa ma ajute cineva?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, pe serverul pe care postezi, trebuie sa ruleze PHP si sa fie inclus si site-ul tau.
Secventele PHP iti vor afisa REZULTATELE in punctul unde le ai inclus in pagina, ca si cum ar fi locale, dar calculele (rularea secventei PHP) se fac pe server.

Incepe testarile cu cel mai simplu exemplu: afisarea numarului de accesari al paginii.
Va trebui sa ai un fisier in care e salvat numarul accesarilor anterioare, din care citesti acest numar, aduni 1, iar rezultatul il afisezi si il scrii inapoi si in fisier. La fiecare refrisare al paginii numarul trebuie sa creasca cu 1. happy

Eu asa am inceput, dupa care am testat tot felul de exercitii. Inainte am tot incercat diferite lucruri, dar nu au vrut sa functioneze. Cu acest exercitiu am inteles esenta, adica diferenta fata de programarile care ruleaza local (pe calculator), respectiv coroborarea cu html.
De atunci tin un spatiu de testare pe un server si pot vedea imediat rezultatul.
Fisierele PHP trebuie sa aiba extensia.php

| Brotacelul a răspuns:

Inregistreaza-te pe http://www.ucoz.ro/register?pguid=4176838743 - aici iti poti exersa fara probleme toate cunostintele.

Răspuns utilizator avertizat