| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,recent am intrat pe minecraft si am vazut ca la placa video este intergrata, iar eu am un 1650.Cum fac sa recunoasca ca am placa video dedicata?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Înseamnă că rulează cu placa video integrată. Din "nVidia control panel" setezi pentru "Prefer graphic processor" - nVidia

La 3D settings, comuți de pe "optimal power" pe "maximum performance", "Vertical sync" îl comuți pe Always off/Force off.

Presupunând că ai Windows 10, din setările de sistem, respectiv tasta Windows + tasta "i", la "Sistem" - "Display" - "Setări grafice / graphic settings" vei seta preferințele individual pentru fiecare aplicație pe care o vei adăuga. Selectezi "Browse" și adaugi Minecraft și Java în listă. Pentru fiecare dintre ele setezi pe "High performance graphic - nVidia". Acum folosești aplicațiile pe care le adaugi in listă doar cu procesorul grafic dedicat.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GPA):

Am windows 10 si monecraft tlauncher, si unde gasesc verrical sync?

| GPA a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

În setările driverului procesorului grafic dedicat, adică în "nVidia control panel", pe desktop, dând click dreapta, trebuie să ai afișat "nVidia control panel".

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GPA):

Bun,acum am 1650, dar acum am alta problema jocurile nu trec de 30fps nici minecraft si nici fortnite, ce fac?

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GhitaAndrei2000):

Adica nu lasa ceva sa treaca de 30 fps

| GPA a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Ai făcut și setările din Windows?

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GPA):

Dap

7 răspunsuri:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Click dreapta pe desktop-nVIDIA control panel-o sa se deschida cu "global settings", tu selectezi "program settings"-dai click pe "add" si iti selectrez programul care vrei sa ruleze cu placa video (in cazul tau minecraft-ul posibil sa apara sub forma de java tm, iti recpmand sa pornesti minecrat iniainte ca sa iti apara ca primul program in lista)-"add selected program"- la pasul 2 selectezi "High performance nVIDIA processor"-Apply