| Ovidiu a întrebat:

S-a ars sursa la un PC si am schimbat-o. Dar, tot nu porneste calculatorul. Oare sa fie defecta placa de baza? Dar totusi, sursa nu trebuie sa porneasca?

Am conectat cablurile necesare, totul este in regula. Butonul de pornire nu este defect, nici conductorii care fac legatura dintre buton si placa de baza nu sunt defecti.

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salut. Intai verifica sursa. Scoti conectorul ala mare de pe placa de baza si scurtcircuitezi cu o agrafa (sarma) firul verde cu unul din firele negre. Sursa trebuie sa porneasca (acelasi lucru il face butonul de Power). Daca sursa e buna, verifica inca o data daca ai conectat corect mufa de Power Switch (de regula e notata pe placa de baza cu PWRSW), sa nu legat acolo alt conector. Eu am patit-o, am pus acolo conectorul de reset, si pornea calc doar cand apasam butonul Reset. Nu te grabi sa arunci placa de baza pana nu esti aaabsolut sigur ca ai conectat totul cum trebuie. Daca e necesar revino cu detalii pe mesaj privat. Succes!

| filipm2001 a răspuns:

De foarte multe ori cand sursa face un scurt si se arde, este afectata si placa de baza si nu mai merge in ciuda altei surse. Daca gasesti o placa de baza identica sau similara care sa fie compatibila cu componentele interne (procesor, memorie) te costa mult mai putin reparatia. Daca ai un calculator mai vechi si nu gasesti ceva compatibil, se pare ca trebuie sa-l schimbi cu unul mai nou. Succeswinking

| Ovidiu explică:

Alexmircescu13: in legatura cu conectorii de la reset, power. ei sunt in regula. nu a fost umblat acolo si nici in unitate(niciodata).

| Ovidiu explică:

Cablul de alimentare este in regula.

| Motivator a răspuns:

Salut,
Incearca sa schimbi cablul de la alimentare retea. Cel mai probabil asta-i problema! Bafta! happy

| ioanateo a răspuns:

E defecta placa de baza si crede-ma cumpara-ti alt calculator, dar de cum ai pus intrebarea aici daca nu merge calculatorul?