| Denila123 a întrebat:

Salut, sunt interesat de o sonerie pentru usa la poarta.
Ce recomandati?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi sonerie cu- sau fara fir, fiecare cu avantajele so dezavantajele lui.
- Soneria cu fir are avantajul ca, odata montata nu mai trebuie sa ai grija bateriilor, functioneaza fara probleme.
Dezavantajul soneriei cu fir este ca trebuie tras conductor (izolat) de la butonul de la poarta pana inauntrul casei, respectiv la sonerie si la tabloul de curent.

- Soneria fara fir functioneaza pe baza de unde radio, fara fir. Din acest motiv, nu necesita fir intre poarta si sonerie, DAR primeste curentul necesar de la baterii (care trebuie schimbate daca se slabesc).

Tu iti cunosti casa si curtea, trebuie sa decizi care varianta de sonerie poti instala si care ti-i mai practic.
Daca ai posibilitate, eu iti recomand varianta cu fir, dar a carei instalare este mai complicata si mai costisitoare.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Una fara fir, afara buton cu baterie, in interior la priza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la dedeman si caută acolo te vor ajuta ei sa gasesti soneria potrivita

| Frank51 a răspuns:

Cea mai ieftină sonerie, la 25 de lei, am pus-o de 2 ani și încă are baterie. Aim for the cheapest one.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sonerie buna de pus la poarta ar fi asta:https://www.emag.ro/......DNQML5BBM/

| Lizuca1234 a răspuns:

Eu recomand kitul acela care are pe langa sonerie, un dispozitiv cu camera care se monteaza una la poarta/ ușa și cealalta în interior. am tot cautat si eu dar nu am gasit nimic pe plac, momentan.
dar sonerii simple gasesti chiar si pe eMAG.

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Poti căuta pe diferite site-uri sau in magazine ce tip de sonerie iti este potrivita in cazul tau, poti sa vezi review-uri, sa compari preturi si altele.
Eu personal recomand soneriile ce folosesc tehnologia wireless, sunt mai usor de folosit si nu necesita fire.

| luigifan a răspuns:

Poti sa te mai duci si la Brico Depot sau la Leroy Merlin.

| fojafi2334 a răspuns:

Salut! M-am hotărât să montez o sonerie fără fir. În plus, am instalat și o poartă autoportantă, folosind o feronerie de înaltă calitate pentru poarte. Transformă visul unei porți autoportante perfecte în realitate cu Feronerie pentru porți autoportante https://new-gate.ro/catalog/kit-poarta-autoportanta de la New Gate! Găsești soluții durabile și elegante pentru proiectul tău de poartă. Ai garanția unei calități superioare la prețuri accesibile.