| kMirke a întrebat:

Temperatura procesorului meu e 35 grade stand pe net, facebook, youtube. Iar cand intru intr-un joc din pc mai mare [ DarkSiders 2 ] creste temperatura la 59. De ce? happy
P.S : Pc-ul este nou.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Este normal, sau poate coolerul tău nu-şi face treaba bine, eu de exemplu daca la-s coolerul după el procesorul trece repede de 55 de grade doar daca stau pe net, dar cu programul fanspeed dau coolerul la 3500 rpm şi procesorul nu trece de 45 de grade

PS: Eu nu mă joc jocuri, eu folosesc PC-ul pentru internet.

Teoretic coolerul trebuie sa menţina procesorul la sub 50 de grade, şi la mine e la fel, procesorul trece de 50 şi coolerul parcă nici nu "vede".

| kMirke explică (pentru Frank51):

Si la mine tot la fel, daca stau pe facebook, youtube, sa descarc muzica procesoru meu nu depaseste 35 de grade, ramane constant, iar cand intru in jocuri mai mari, creste pana la 59 si nu depaseste. 59 este temperatura maxima pe care a atins-o pana acum. Vreau sa ma asigur ca e bine.

| Frank51 a răspuns (pentru kMirke):

Când procesorul depaşeşte 55 se aude coolerul cumva că accelerează?

| kMirke explică (pentru Frank51):

Da, coolerul accelereaza cand depaseste 55!

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai logic, de asta exista procesor... ca sa proceseze. Cand stai pe facebook, nu e prea utilizat, e "lejer". In joc, e pus la incercare, si se incalzeste. Temperaturile sunt normale, nimic de ingrijorat.

| Me2 a răspuns:

Este absolut normal acest lucru, atunci cand stai pe facebook, net...nu lucreaza, dar cand te joci un joc care il solicita procesorul trebuie sa depuna mai mult "efort" si normal ca se incalzeste, daca vrei sa nu se mai incalzeasca raceste'l cu azot lichid, sa vezi gradele cu - laughing

| 0x11111051 a răspuns:

Cind intri in joc, se activeaza videocarta intergrata care este in procesor. Ea porneste jocul, videocarta integrata se incalzeste - se incalzeste si procesorul. Coolerul trebuie sa sufle la maximum daca se ridica la peste 55* C.

Ce ii asa greu de inteles?

| robytoby a răspuns:

Salutare, acel joc solicita foarte mult procesorul, din cauza asta se incinge.
De cand ai laptopul? Daca il ai de un an, trebuie curatat de praf si schimbata pasta termoconductoare.

| kMirke explică (pentru robytoby):

E calculator, nu laptop.

| robytoby a răspuns (pentru kMirke):

Nu conteaza daca este calculator, sau laptop, daca nu are o racire corespunzatoare si praf la greu din cauza asta se incinge. Pasta termoconductoare trebuie si ea schimbata cam la un an daca nu ai curatat calculatorul in tot acest timp, aceasta se usuca si coolerul nu mai preia caldura de la procesor.

| kMirke explică (pentru robytoby):

Calculatorul are 2 luni, nici 2 luni.

| robytoby a răspuns (pentru kMirke):

Procesorul este solicitat din cauza jocului, din cauza asta se incinge. Nu ai o racire corespunzatoare, in interiorul calculatorului se pun mai multe ventilatoare, unele introduc aerul din exterior, altele scot aerul cald.
Acum este normal daca il forjezi sa se incinga, este foarte cald si afara +40 grade.
Asta este, ce poti sa-i mai ceri, daca in camera sunt 33-35 de grade Celsius?

| kMirke explică (pentru robytoby):

Nu sunt 33-35 grade in camera mea laughing. Daca ar fi atata, nici n-as mai sta laughing. Am aer conditionat ce raceste prin toata casa, cam 20-25 grade e prin camera mea happy.

| robytoby a răspuns (pentru kMirke):

Este bine ca ai aer conditionat, eu nu am si nici am sa pun din motive personale. Cei de la meteo anunta temperatura la umbra si atunci au fost in jur de 33-36 de grade celsius.
Sa ai o zi minunata.

| kMirke explică (pentru robytoby):

Asa e. La fel si tu