| immaBeast a întrebat:

acum 2 zile am reinstalat windowsul.
Problema este ca eu nu mai gasesc driverul de la placa video, ii stiu numele dar nu-l mai gasesc pe internet.
Driverul se numeste Intel GMA 900, pana acum l-am mai cautat pe internet si l-am gasit, de data asta nu stiu de ce nu-l mai gasesc.
Am tot gasit versiuni diferite, am incercat sa caut cu diferite programe care iti gasesc toate driverele, nimic, zici ca nu mai exista driverul ala.
Are cineva vreo idee cum l-as putea gasi?
Cineva cu experienta mai multa?
Astept un raspuns ( sau mai multe ), multumesc!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Instaleaza Adobe Flash Player si apoi intra pe acest site: http://www.driverscloud.com/en
Apasa pe Start the detection/Agent Installation/Automatic Installation/.
O sa se descarce un programel. Il instalezi dai iarasi "Start the detection" si dupa ce termina intrii in My Drivers. De acolo downloadezi (te uiti in dreapta) toate driverele si le instalezi. Vor fi cele mai noi. Atentie! Nu da restart pana nu-l instalezi pe ultimul. El o sa-ti ceara restart dupa fiecare dar pierzi timp.
Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Si catelul meu stie ca, inainte de reinstalare trebuie sa ai pregatite /salvate toate driverele necesare!
Tu ori nu ti-ai mai instalat windowsul niciodata, ori habar n-ai ce trebuie stiute pentru a cauta un driver.
Daca ai spune si windows-ul si versiunea, atunci lumea te-ar putea ajuta. Dar asa?

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ii dai putin timp windows-ului o sa iti descarce absolut toate driverele singur (asta daca e un windows 7 sau mai nou).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce Windows ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, poti incerca cu programul 3DP Chip, e gratis si isi face treaba chiar foarte bine happy.

| immaBeast explică (pentru anonim_4396):

Am incercat si cu 3D Chip, nu mai conteaza, l-am gasit acum cateva minute, multumesc pentru. raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru immaBeast):

Okay, ma bucur. happy

| immaBeast explică:

Acum inteleg oamenii aia frustrati de pe acest site, oamenii aia scarbiti sa ma puna intrebari pe site-ul asta...pentru ca oamenii nu-i ajuta, ii judeca.
Eu am pus o intrebare, am specificat ca inainte am mai gasit driverul pe internet ( L-AM MAI GASIT, DECI AM MAI INSTALAT WINDOWSULUI SI INAINTE DACA L-AM MAI GASIT, NU ESTE PRIMA OARA ) si el vine sa-mi spuna ca este mai destept catelul lui, ca si el stie ce trebuie facut inainte de a instala un sistem de operare.
Intr-adevar, greseala mea este ca nu am specificat ce windows am instalat.
In rest...a venit tipul ala cu un aer puternic de superioritate, a inceput sa-mi spuna ca si catelul lui este mai destept, ca habar nu am sa caut un driver ( chiar daca am specificat ca stiu numele driver-ului ) si ca nu am specificat windows-ul, asta am recunoscut.
Imi cer scuze ca am pus intrebarea asta, nu o sa mai pun, ma descurc eu de acum incolo, multumesc tuturor pentru. raspunsuri.

| BobocelMihai a răspuns:

Descarca si instaleaza Driver Booster de la IOBit este cel mai bun. Dai scanare si o sa iti arate driverele invechite sau lipsa si dai update si le descarca singur de pe net