| romario97 a întrebat:

Salut TPU,ajutati-ma si pe mine,m-am infectat cu niste virusi ai naibi de puternici care mi-au facut pc praf, adica: nu merge sa instalez antvirus, cand apas tastele "CTRL+ALT+DEL"imi a eroare aceea cu "task manager has been disabled by your administartor",.Am incercat toate variantele care le-am vazut pe net ar degeaba.Ma poate ajuta si pe mine cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca si din windowsul in care esti Kaspersky Removal Tool.
Daca virusul nu te lasa sa instalezi niciun program care sa-i vina de hac, nu stiu cate sanse sunt sa rulezi:
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml
Incearca si Sality Removal Tool, linkul ti-a fost dat mai sus.
Dar eu unul asa as face, as buta pc-ul de pe cd sau usb si as scana tot hdd-ul pentru a gasi/indeparta/repara fisierele infectate.
In final, daca nu se mai poate face nimic, as sterge partitiile si as face repartitionare/formatare.

15 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"Kaspersky rescue disk", bootat din DOS cu el.
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusul pe care il ai tu se numeste Sality sau ceva de genul asta http://blog.atweb.ro/2009/07/27/win32-sality_removal_tools/ aici ai un link ce te-ar putea ajuta, in caz ca reusesti nu uita de fundoi :P.

| romario97 explică (pentru anonim_4396):

Zi-mi si mie te rog cum scap de virusul acela daca n-am antvirus? Oricum fundoiu il ai asigurat!laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru romario97):

Ti-am dat mai sus un link, intra acolo si vezi ce scrie acolo, ia o metoda, ca sunt prezentate mai multe solutii, e simplu dupa cum explica acolo, nu ar fi greu de scapat de el, si eu m-am confruntat cu el si am reusit, in cazul cel mai rau schimbi sistemul de operare, dar lasa aia ca si ultima solutie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca virusul a infectat si fisierele executabile de pe alta partitie, atunci o reinstalare de windows nu rezolva nimic, fiindca infectia se va propaga iar, mai ales daca e vorba de un virut win32.
In conditiile astea sunt 2 posibilitati:
Prima - sa descarci Kaspersky Rescue Disk, desi e posibil ca site-ul oficial sa fie blocat de virus. Daca e asa, descarca-l de pe softpedia:
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Rescue-Disk.shtml

Il scrii pe un CD sau DVD si porneste calculatorul de pe el, in prealabil intri in BIOS si setezi pornirea de pe CD/DVD.
Da-i scanare generala.
A doua posibilitate e sa stergi toate partitiile, din pasii de instalare Windows, apoi repartitionare si reformatare.
Reinstalare Windows.

| romario97 explică (pentru anonim_4396):

Romario1 dar pe stic nu pot sa bag antivirusul si sa-i dau sa booteze de pe stick?

| anonim_4396 a răspuns (pentru romario97):

Da, e posibil, exista un program YUMI care iti permite sa bootezi un stick cu Kaspersky Rescue:
http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Descarci in prealabil Kaspersky Rescue si apoi il pui cu Yumi pe stick.
Yumi iti permite sa-l si descarci, dar daca virusul ti-a blocat site-ul kaspersky, atunci nu ai cum sa-l iei de acolo, ci doar de pe softpedia sau alte site-uri care detin kaspersky rescue cd.

| romario97 explică (pentru anonim_4396):

Si astea sunt singurele variante de a scapa de acest virus?crying

| romario97 explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma am instalar winowsw si va ca acum merge bine.Dar nu stiu ce sa fac cu sunetul acum ca nu-mi merge fara driver.Inainte gasaem driverul(multimedia audio controler) cu programul"driver scaner"dar acum nu mai gasesc licenta la acel program si nu pot sa-l folosesc.cryingcrying

| anonim_4396 a răspuns (pentru romario97):

Pai cauti un driver pe google dupa numele placii audio pe care o ai. Daca nu stii ce placa audio ai, instalezi un program care sa-ti listeze placa video:
http://www.softpedia.com/......ewer.shtml

sau

http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml

sau

http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/AIDA.shtml

Dupa ce ai gasit placa video, ii dai cautare pe google sa-ti gaseasca driverul.
Daca vrei un program care sa-ti gaseasca si sa-ti instaleze singur driverul necesar, programul fiind gratuit, atunci cel mai bun e Driver Pack Solution:

http://drp.su/download.htm

| romario97 explică (pentru anonim_4396):

Imi trebuia multimedia audio controler dar am gasit licenta la "driver scaner". Oricum iti MULTUMESC mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru romario97):

Incearca si din windowsul in care esti Kaspersky Removal Tool.
Daca virusul nu te lasa sa instalezi niciun program care sa-i vina de hac, nu stiu cate sanse sunt sa rulezi:
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml
Incearca si Sality Removal Tool, linkul ti-a fost dat mai sus.
Dar eu unul asa as face, as buta pc-ul de pe cd sau usb si as scana tot hdd-ul pentru a gasi/indeparta/repara fisierele infectate.
In final, daca nu se mai poate face nimic, as sterge partitiile si as face repartitionare/formatare.

| Puffulets a răspuns:

Alta solutie nu cred ca e decat sa iti reinstalezi windowsul:d.

Răspuns utilizator avertizat