| xXTheDeadHeroDarkXx a întrebat:

la pc-ul meu cand vreau sa deschid task manager cu ctrl+alt+del imi da o eroare de genu :Task Manager has been disabled by your administrator. Daca imi spuneti ce are dau funda!

8 răspunsuri:
| guardian18angel a răspuns:

Frate, ai un virus care-ti ia privilegiile de administrator. Pe langa Task Manager, banuiesc ca nu poti intra nici in Registru, si tot asa.

Ma rog, fie ca poti sau nu, e un virus, am avut si eu ceva asemanator. Baga-i un antivirus la treaba si vezi daca poti scoate.

Recomand sa descarci si Malwarebytes AntiMalware, gratis de pe net si sa-l pui sa scaneze si ar trebui sa te scape, sper.

Eu am reinstalat windows-ul atunci, asa era de enervant...

| EUReKa a răspuns:

Nu prea il mai poti aduce inapoi, poti schimba windowsul, sau poti inlocuii task manager`ul, sunt destule pe net, care au aceiasi functie si se apar in locul celui obisnuit (prin ALT+CTRL+DEL)

| BadWaffle a răspuns:

Cel mai probabil ai un 'virus' de tip trojan / spam, posibil sa-ti apara si din cand in cand o pagina care simuleaza o scanare a PC-ului si iti gaseste fisiere infectate cu indrumarea sa cumperi un produs de pe un site care te va scapa de virusi :)... probabil nu vei putea accesa nici paginile producatorilor de antivirus populare.

citeste articolul urmator: http://lifehacker.com/5227896/five-best-malware-removal-tools

poti folosi cu succes softurile free.
iti recomand sa faci scanari cu mallwarebytes, combofix, hijackthis... cand poti instala un antivirus fa o scanare completa, dupa ce ti-a terminat scanarea si te-a scapat de fisierele infectate cel mai bine reinstalezi windows-ul, s-ar putea ca problemele sa curga, dupa reinstalare mai scaneaza pc-ul odata si fii mai atent ce site-uri accesezi sau la ce dai permisie de executie :)

o alta varianta ar fi ca tu sa nu fii pe un cont de administrator si sa fie dat disable de pe contul de admin, dar cel mai probabil e prima varianta :) spor la treaba.

| richardproductionz a răspuns (pentru BadWaffle):

Oricum reinstalez windowsul si imi bag windows 7, asta e clar, si nu prea inteleg un lucru; daca nu pot aprinde pc-ul fiindca se stinge automat cum pot scana de virusi? si varianta nr. 2 : cum intru pe contul default daca sunt pe unul de administrator? nu ma pricep, asta e clar si daca puteam sa ma duc la un specialist nu mai postam aici, singurul service e la vreo 150 km de mine ...si prietenii nu stiu ce are, nici ei nu se pricep total.

| BadWaffle a răspuns (pentru richardproductionz):

Poti sa scrii un Hiren's Boot CD( ai multe utilitare printre care si combofix + alte softuri pentru scanat si nu numai ), sau BitDefender Rescue CD sau alt boot CD de la alt producator de antivirus, il scrii pe CD, bootezi de pe el, scanezi. pregatesti si un cd/dvd cu instalare de windows si te apuci de insatalat windowsul dupa ce termini cu devirusarea happy. metode sunt numai sa stii sa te folosesti de Sf. Arhanghel Google.

| richardproductionz a răspuns (pentru BadWaffle):

Cred ca am rezolvat problema...am observat ca ventilatorul sursei nu functioneaza dar sursa da, e blocat de praf, maine o sa incerc sa il deblochez, daca imi da cineva detalii despre cum pot face asta dau funda! big grin Am auzit ca imi trebuie ulei, de care ulei?

| richardproductionz a răspuns:

Cauta pe google Task manager fix, downloadeaza-l, intra in el si dai click pe Fix task manager sau ceva de genul. happy Funda? :'>

| xXTheDeadHeroDarkXx explică (pentru richardproductionz):

Am incercat dar se opreste si din nou imi da eroarea