| Mr97ScZ a întrebat:

SALUT TPU! Am avut de facut la informatica o pagina web.Am facut-o dar acum trebuie sa arhivez fisierul si sa arhivez si imaginile pe care le am in pagina web. Ziceti-mi si mie pasi care trebuie sa-i urmez ca sa arhivez si pagina web si imaginile in acelasi folder, astfel atunci cand il trimit profesoarei sa poata vedea si imaginile de pe sit si textul si spuneti-mi si cum sa-l trimit va rog.

FUNDA pentru cel care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Janek21 a răspuns:

Pui toate fisierele create in acelasi foldr. Este foarte important sa pastrezi structura fisierelor. Daca tu ai o imagine inserata in fisierul html dintr-un anumit folder, atunci folderul respectiv cu imagini trebuie sa se afle in aceeasi pozitie fata de fisierul html.

Lucrurile de genul acesta se numesc referinte externe, si pozitia lor fata de fisierul html trebuie sa fie relativa. Asta inseamna ca daca ai un folder /images din care ai preluat imaginea, fisierul html trebuie sa se afle in afara acestuia. Sper ca intelegi ce incerc sa-ti zic. Pastrezi structura relativa a tuturor fisierelor pe care le-ai folosit (pozitia unuia fata de celalalt).

Dupa ce le-ai pus pe toate intr-un folder, avand aplicatia winrar instalata, dai click dreapta pe folder si alegi sa-l arhivezi.

WinRAR-ul il poti descarca de aici: http://www.win-rar.com/

| Mr97ScZ explică (pentru Janek21):

Si ii trimit profei pe mail arhiva html.rar sau folderul cu pagina web?

| Janek21 a răspuns (pentru Mr97ScZ):

Trimiti arhiva, pentru ca in aceasta se afla folderul. Gandeste-te la arhiva ca la o cutie in care pui mai multe lucruri. Nu mai trebuie sa cari toate lucrurile separat dupa tine, ci in cutie.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei tot folderul in care ai pagina web si imaginile si il arhivezi pe ala.

| robytoby a răspuns:

Este foarte simplu, dar asta depinde de programul cu care ai realizat pagina web.
Spune cum se numeste programul?

| Mr97ScZ explică (pentru robytoby):

Notepad

| robytoby a răspuns (pentru Mr97ScZ):

Pui imaginile de pe pagina ta si cu fisierul notepad intr-un folder si il arhivezi cu IzArc.Am crezut ca ai facut pagina cu DreamWeaver.

| MishelleArt a răspuns:

Pune intr-un folder fisierul, pozele folosite pe pagina web si font-ul folosit (in caz ca nu este unul default), iar folderul arhiveaza-l.