| krt0f1oR a întrebat:

Am avut niste probleme la PC acum o saptamana si am schimbat sursa si s-a rezolvat problema cu restarturile, dar acum placa de baza nu vede mereu ssd-ul, uneori mi-l arata in bios si dupa iar nu booteaza alteori reusesc sa-l fac sa booteze, dar daca modific ceva in bios dispare iar.Pana acum nu am avut problema asta.Mai am si un HDD seagate care porneste de fiecare data fara sa faca figuri.
Placa de baza Intel DQ67SW si SSD Adata SU650 120GB.
Dau FUNDA.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Verifică/curăță contactele conectorului ssd-ului, pare a fi ceva imperfect pe acolo!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil sa fie afectat si SSD-ul, poate e si problema cu cablurile. Parametrii SMART ai SSD-ului cum arata? Ce sursa ai avut inainte si ce sursa ai pus acum?

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum verific parametrii? sursa veche e un chieftec de 650w semimodulara 80+ si am schimbat-o cu un corsair CV550 80+ bronze.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Mdah, si tie ti-a plecat un Chieftec? Mie acum vreo... sa fie cred 12 ani? Mi-a plecat un Chieftec si mi-a luat cu el un hdd de 1 TB, care iti dai seama ca nu era chiar ieftin atunci. Sfat pentru viitor - din toata saracia, ia-ti un UPS. APC, ca sa nu te incurci cu ciurucuri. Dai un ban dar dormi linistit. Parametrii SMART, acum. Ia si ruleaza asta - https://hddscan.com/ - si ai butonul din stinga, SMART. Vezi daca ai vreun parametru care nu e verde la hdd si ssd. Poti sa faci si teste de scriere/citire dupa aia. Ar fi o idee de vazut si ce setari prin BIOS cauzeaza problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noua sursa poate n-are puterea necesara / conectori murdari sau neintrodusi pana la capat.