| krt0f1oR a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. Se tot restarteaza cand Booteaza (ori ca booteaza de pe Windows, ori de pe stick). Configurația:i5 2400 (NON oc) 8Gb ddr3 corsair, ssd su650, HDD seagate barracuda, xfx Rx 580 8Gb, sursa chieftec 650w 80+, placa de baza Intel dq67sw achiziționata de curand.Pc-ul s-a restartat prima data azi, acum o ora si ceva in timp ce ma jucam Rdr2 si a tot ținut-o asa încontinuu.Nu mai pot de nervi. Daca ați avut aceasta problema sa-mi spuneți cum ați rezolvat.

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Salut. eu am patit ceva asemanator cu o configuratie mai modesta.
La mine a fost de la sursa. Am schimbat-o si de atunci gata cu restarturile. A ta e de 650 deci e posibil sa fie ok...totusi nu se stie niciodata, e bine sa o verifici.
Da, mai e posibil sa fie si de la procesor. Daca e achizitionata de curand, a fost noua? Daca nu, poate nu e pusa pasta cum trebuie sau nu are deloc. Si verifica daca cooler-ul de la procesor merge. Eu am vazut la cineva fix aceeasi problema ca a ta si cooler-ul nu era bine fixat pe placa de baza si nu se alimenta.
In final, desi nu cred ca are vreo legatura (altfel nu intra deloc in windows) poti incerca sa scoti pe rand placutele de memorie si sa le introduci iarasi avand grija sa intre corespunzator.
Bafrta!

| krt0f1oR explică (pentru nashu40):

Mersi de sfat, dar temperaturile sunt ok si tot își da restart fara sa apuc sa-l suprasolicit

| krt0f1oR explică (pentru nashu40):

Acum nu mai am imagine, am testat sursa pe alt pc si la fel nu am imagine. O sa mai fac câteva teste, cel mai probabil sursa este de vina. Sper ca nu mi-a stricat si alte componente.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca procesorul s-a supraincalzit.
Lasa-l sa raceasca o ora si vezi daca se mai restarteaza la acelasi faza, in tot atat timp ca acum!
Daca dupa racire intra in Windows, atunci inseamna ca procesorul se supraincalzeste, caz in care cooler-ul trebuie curatat de praf (eventua aplicata si pasta siliconica noua).
Operatia de curatare /re-siliconare trebuie facuta de un specialist cu experienta, altfel risti sa arzi calculatorul!

| krt0f1oR explică (pentru Bula):

Am schimbat pasta acum 2 luni, pc-ul își da restart încontinuu, nu mai e nevoie sa pornesc vreun soft ca iar o ia de la capăt.

| Bula a răspuns (pentru krt0f1oR):

1. Verifica temperaturile CPU si GPU, sa nu depaseasca 65 grade Celsius.

2. Verifica tensiunile sursei!
In BIOS sunt afisate valorile masurate si cat ar trebui sa fie.
Daca careva este afisat cu rosu sau are diferenta mai mare de 5%, atunci incearca si cu o alta sursa!

3. Verifica condensatoarele, mai ales de pe placa de baza, sa nu fie careva umflata!
Deseori condensatoarele pot produce asemenea problema si trebuie schimbata (atentie la polaritate! ).
Aceasta operatie se va face DOAR de un electronist bun, cu experienta!

4. Daca nu gasesti nimic suspect, du-l la un service pentru depanare.

| krt0f1oR explică (pentru Bula):

Ce service? Il arunc pe fereastra.Am mai pățit la fel si acum 4 luni cu un msi h61 care a început sa facă (placa msi a ținut 4-5 luni, iar asta a ținut maxim 4 luni.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Monitorizeaza temperaturile componentelor cu MSI Afterburner

| krt0f1oR explică (pentru NuCitescNotificari):

Nu apuc pentru ca se stinge prea repede, am reușit sa intru in hwmonitor si totul părea in regula.