| pinguinuronaldo a întrebat:

Salut, TPU! Am cumparat o placa video NVIDIA GT 710 pentru un pc sff Lenovo. Am montat-o, dar nu transmite niciun semnal pe monitor. Cum imi dau seama daca este functionala?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sper ca nu ai dat mai mult de 50 de lei pe ea. Nu stiu ce procesor/integrata putea avea sistemul ala, dar GT 710 e o nulitate... si cel mai probabil nu transmite nimic pentru ca nu ia curent destul din sursa - sau nu e setat inputul cum trebuie pe monitor.

| pinguinuronaldo explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si cum pot verifica daca placa functioneaza?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

O bagi in alt sistem...

| NLS a răspuns:

Ce ieșire video are placa?
VGA, DVI, HDMI?
Dar monitorul?

Pentru a vedea dacă funcționează, trebuie sa o pui în alt sistem, si sa ii instalezi driver, de pe site-ul nVidia

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Placa video are toate ieșirile pe care le-ai menționat, in sistemul in care este pusă momentan, se încălzește, răcitorul funcționează, dar în device manager nu o găsește

| Aleks086 a răspuns:

1. Asigură-te că ai conectat corespunzător cablul de monitor la portul video al plăcii video. De asemenea, verifică dacă placa video este bine montată în slotul PCI Express de pe placa de bază.

2. Verifică compatibilitatea plăcii video cu restul hardware-ului din PC.

3. Dacă ai acces la un alt sistem PC, poți încerca să montezi placa video acolo și să vezi dacă funcționează.

4. Verifică unde ai conectat cablul DVI/HDMI care vine din monitor. Asigură-te că l-ai conectat la placa video dedicată, si nu la placa de bază.