| ionutz9725 a întrebat:

Am cumparat un telefon Samsung Galaxy S2 i1900p, versiunea cu NFC ( este exact ca si i1900 doar cu NFC, sa nu il confundati cu Galaxy S2 Plus). Cum as putea sa ii fac un software update? El are android 4.0.2 si vreau o versiune mai noua. Nu imi apare butuonul "Software Update" in setari, acolo la "Despre telefon". Am gasit pe net o versiune de android pe care as putea sa o instalez manual dar acolo scrie ca este valabila doar pentru Italia, Germania, Spania etc, Romania nu este. Daca o instalez s-ar putea sa nu imi mai functioneze telefonul pe retelele de telefonie romanesti?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai nu prea ai cum. Daca telefonul e cu garantie, nu faci nimic pe moment. Daca e luat fara garantie, poti sa faci update la un soft pentru i9100, deoarece sunt compatibile(mai rar asa telefoane, de obicei o litera schimba tot), insa pierzi nfc-ul.

1 răspuns:
| supermdmario a răspuns:

Daca telefonul tau are disponibila o versiune mai noua de android, atunci poti verifica asta cu ajutorul softului Samsung kies sau odin ppe care trebuie sa le instalezi in pc si sa conectezi telefonul la pc. daca nu, nu incerca sa instalezi un altul neoficial, deoarece este un procedeu delicat si periculos, atata timp cat nu stii ce trebuie sa faci.asteapta si va veni si timpul lui s2plus sa fie apgradat.