| Raresh777 a întrebat:

am facut overclock la o placa video veche deoarece o schimb, am setat gpu core la 900mhz (pe default era 650) si memory clock de la 400 am setat 850.

In jocuri dupa 1 ora ajunge usor la 70° si chiar peste, maxim am vazut sa atinga 73°! Este prea mult overclock pentru o placa video asa slaba? Mentionez ca nu are ventilator, doar radiator

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta rezista pana la temperaturi de 85 grade Celsius. In general aceste placi pot atinge intre 80 si 105 grade.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, OC la 5450 in 2020. Asteptam cu mare interes momentul cand vei face chip tuning la un Lastun sau un Trabant! P.S. 73 la o placa pasiva din ce zici tu pare decent. Oricum, e cam mult. In principiu de pe la 80 ar cam trebui sa iti faci griji. Dar... oricum valoreaza cit un pachet de tigari si-o bere, deci... da-i bice!

| 120bulevard a răspuns:

Nu te mai juca prin afterburner ca s-ar putea sa ai hieroglife dupa o saptamana, si nu dispar

| Balalau95 a răspuns:

Ai facut overclock, WOW
esti tare, pot sa te ating?!? asa de tare esti!
am avut vreo 5 placi video care mureau la cel putin 100 de grade, dar a ta ajunge la 73 si tie iti tremura chilotii la momentul ala, si vii aici si sa intrebi speriat...

daaaar, NU ASTA E CHESTIA CEA MAI PENIBILA, ci... A MERITAT OC-UL?!? AI CAPATAT PERFORMANTE *SEMNIFICATIVE*?!?
... sau a fost tot o frectie la picior de lemn, ASA CUM STIU CA SUNT *TOATE* OC-urile

| Raresh777 explică:

Placa este ATI Radeon HD5450