| Cerbul47 a întrebat:

am gasit un sistem https://m.cel.ro/......xMz0rMQ-l/
Intrebarea este placa debaza b450 va tine acel procesor si sursa de 600w va fi capabila sa tina sistemu?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tu pana acum nu ai apucat sa te lamuresti ca NU cumperi de la Cel SUB NICI O FORMA... deja mi-as raci gura de pomana sa iti explic ce e in neregula cu sistemul ala si cu Cel.

| Cerbul47 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok ok am inteles, mai bine il fac eu decat altii:/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cerbul47):

Bingo! Plus ca la garaj iesi mult mai ok din toate punctele de vedere.winking

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca e facut "prebuild" logic ca o sa tina

| NLS a răspuns:

Atata vreme cat nu e specificat brandul sursei si nici OEM-ul, de unde putem ghici ce sursa e?
Poate fi o pocnitoare chinezeasca ce bubuie dupa 3 luni, sau poate fi o sursa de calitate (mira-m-as, la banii astia)...

Am facut ieri un sistem oarecum asemanator cu acesta
(9600KF (dar putea fi la fel de bine 3600X de la AMD, nu era cu mult mai scump),
tot cu GTX2070
tot cu 16 GB RAM 3200MHz
SSD 1TB, si FARA carcasa... si a iesit 5300)

Si cu OC, e nevoie de sursa de 650W, de calitate, cu minim 40A pe railul de 12V. (asta pentru acel 9600KF )

Daca mai e si o petarda, nu o sa duca OC, si chiar si fara OC, te poti trezi ca bubuie oricand.

Iar daca o sa ai necazuri de genul, poti sa uiti de garantie.
Cel.ro fac tot ce pot ca tu sa ai cele mai ingrozitoare cosmaruri cand e vorba de returnarea pieselor. Valabil in special pentru persoane fizice, cu firmele sunt mai corecti din cate am auzit.

La fel, nu specifica producatorul RAM-ului (si nici latenta, dar sa speram ca e cel mult CL16).

Acel 3900 e varianta OEM, frecvente mai mici... etc
E mult mai indicat sa iei 3600X sau 3700X.

Placa de baza - bun, B450, dar nu specifica modelul sau producatorul.
INSA observ ca are VGA, DVI si conectori PS/2;
imi ea atat de dor de asa ceva. laughing

"Sper" ca ai adaptoare sau tastatura cu mufa PS/2